| Autor: redakcja1

Zielone AGRO SHOW – posumowanie pokazów maszyn zielonkowych

Naoczne zapoznanie się ze specyfiką pracy poszczególnych maszyn rolniczych jest najlepszym sposobem na dobór odpowiedniego sprzętu dla potrzeb danego gospodarstwa oraz na poznanie wielu nowinek technicznych. Z takiego założenia wyszło blisko 40 tys. zwiedzających, którzy pojawili się 25-26 maja na wystawie Zielone AGRO SHOW 2019 na lotnisku Ułęż na Lubelszczyźnie. Zebrani mieli okazję zapoznać się z ofertą niemal 150 wystawców.

Zielone AGRO SHOW – posumowanie pokazów maszyn zielonkowych
Nieodłącznym elementem Zielonego AGRO SHOW jest pokaz działania maszyn zielonkowych. Ukazuje on cały przebieg technologiczny prac wykonywanych na użytkach zielonych. W tym roku w pokazie wzięła udział rekordowa ilość sprzętu, która obejmowała 56 maszyn. Wiele nowych rozwiązań obejmujących budowę i sposób działania tych urządzeń wzbudziło duże zainteresowanie zgromadzonych.
 
W pokazie wzięło udział 14 kosiarek (produkcji firm SIP, VICON, Krone, Fendt, Class, New Holland, McHale, Pronar, Kuhn, Pottinger, Kubota, Samasz oraz Unia). Zaprezentowano działanie maszyn o zróżnicowanej szerokości roboczej, zarówno zawieszanych z tyłu ciągnika, jak i zestawów złożonych z kosiarek czołowych i tylnych. Dużą uwagę zwracano tu na zdolność kopiowania terenu, czyli dostosowania się do nierówności podłoża przez prezentowane urządzenia. Odpowiednia praca maszyny odnosząca się do tego parametru pozwala nie tylko na ograniczenie zużycia poszczególnych elementów urządzenia, ale i na spadek poziomu zanieczyszczenia zielonki. Wartymi zainteresowania funkcjami prezentowanych kosiarek były również możliwość regulacji szerokości pokosu oraz zabezpieczenia zapobiegające uszkadzaniu urządzeń przez przeszkody.
 
Zwiedzający mieli okazję zobaczyć pracę 8 przetrząsaczy (wyprodukowanych przez firmy Talex, Kuhn, Fendt, SIP, Pronar, Samasz, New Holland oraz Krone). Ciekawymi rozwiązaniami odnoszącymi się do budowy tych urządzeń były zabezpieczenia zapobiegające nawijaniu się traw, regulacja kół pozwalająca na pracę przetrząsacza przy skrajach łąk, system podnoszenia karuzel HLC oraz wygodna regulacja przetrząsania. W przypadku tych maszyn również zwracano uwagę na dobrą zdolność kopiowania terenu. Po zademonstrowaniu pracy każdego z przetrząsaczy następował przejazd zgrabiarki, która nie brała bezpośredniego udziału w pokazie, jednak element ten pozwalał na lepszą organizację dalszych prezentacji. Każdego dnia przedstawiciele wybranych firm prezentowali sposoby regulacji ustawień oferowanych przez siebie przetrząsaczy, tak aby rolnicy mogli bez problemu dopasować je do warunków panujących na poszczególnych polach.
 
W pokazie wzięło udział 15 pras zwijających, zarówno stałokomorowych, jak i zmiennokomorowych (wyprodukowanych przez firmy Krone, Fendt, John Deere, KVERNELAND, Maschio-Gaspardo, McHale New Holland, Class, Kuhn, Pottinger oraz Mascar). Wśród innowacyjnych rozwiązań, które można było spotkać wśród prezentowanych maszyn powinno się wyróżnić system zmiennej geometrii beli, system owijania siatką, który umożliwia ciągłą kontrolę naciągu siatki oraz możliwość owijania beli folią przez prasę stałokomorową.
 
Podczas trwania wystawy zademonstrowano pracę 6 praso-owijarek (produkcji firm Krone, GӦWEIL, McHale, Kuhn oraz Kubota wraz z Samasz). W przypadku tych urządzeń uwagę zgromadzonych zwróciły funkcje umożliwiające owijanie beli kilkoma warstwami folii w komorze prasy, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania siatki (choć opcja ta jest możliwa dzięki prostym zmianom ustawień przez operatora), nowe systemy przenoszenia beli i nowoczesny wał wyładunku beli oraz system Integral Rotor Technology. Duże zainteresowanie wzbudził przejazd ciągnika z prasoowijarką oraz zaczepioną z przodu zgrabiarką grzebieniową. Rozwiązanie takie umożliwia ograniczenie ilości przejazdów oraz czasu przeznaczonego na zbiór zielonki.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: