Zielone AGRO SHOW – posumowanie pokazów maszyn zielonkowych

Naoczne zapoznanie się ze specyfiką pracy poszczególnych maszyn rolniczych jest najlepszym sposobem na dobór odpowiedniego sprzętu dla potrzeb danego gospodarstwa oraz na poznanie wielu nowinek technicznych. Z takiego założenia wyszło blisko 40 tys. zwiedzających, którzy pojawili się 25-26 maja na wystawie Zielone AGRO SHOW 2019 na lotnisku Ułęż na Lubelszczyźnie. Zebrani mieli okazję zapoznać się z ofertą niemal 150 wystawców.

Zielone AGRO SHOW – posumowanie pokazów maszyn zielonkowych
Zwiedzający mieli okazję zobaczyć pracę 4 owijarek (wyprodukowanych przez firmy GӦWEIL, McHale, Pronar i Unia). Zaprezentowano pracę maszyny stacjonarnej zdalnie sterowanej za pomocą pilota radiowego, wyposażonej w niezależny układ hydrauliczny dzięki któremu nie musi być ona podłączona do ciągnika. Wśród rozwiązań zastosowanych w budowie owijarek samozaładowczych wyróżnić można było między innymi opatentowany systemem załadunku beli oraz wał ich wyładunku, czujniki zrywania folii oraz sterownik Pilot Wrap.
 
Podczas pokazu zademonstrowano sposób działania 5 przyczep zbierających (produkcji firm Class, Pottinger, Krone, Fendt oraz Strautmann). Ciekawymi prezentowanymi rozwiązaniami, jakie odnoszą się do tych maszyn były łatwa możliwość zdemontowania podbieracza, pochylana hydraulicznie ściana przednia, która służy do wstępnego prasowania materiału w początkowej fazie zbioru i ułatwia wyładunek pełnej przyczepy oraz połączenie podbieracza, rolek CFS, rotora i mechanizmu tnącego.
 
W czasie trwania wystawy zaprezentowano pracę dwóch sieczkarni (wyprodukowane przez firmy Krone oraz Class). Wartymi uwagi funkcjami zastosowanymi w przypadku tych maszyn były uchylna podłoga bębna i kanał wylotowy dla dużych przepustowości, automatyczne rozpoznanie stopnia dojrzałości kukurydzy i dopasowanie długości cięcia, wyposażenie sieczkarni w kamerę zamocowaną na tunelu wyrzutowym monitorującą przyczepę jadącą obok oraz wyposażenie sieczkarni w dozownik do zakiszacza.
 
Zwiedzający mieli okazję zobaczyć sposób działania dwóch agregatów do pielęgnacji i siewu (produkcji firm Agro-Masz oraz APV). Do zadań elementów roboczych tych urządzeń należało rozgrabianie trawy, sfilcowań, mchów oraz innych pozostałości i nierówności, wyrywanie chwastów oraz napowietrzenie darni. Natychmiast wysiane w otwartą glebę nasiona dogniatane były przez wały.
 
Maszyny biorące udział w pokazie zostały zgłoszone przez ich producentów lub regionalnych przedstawicieli. Były to firmy P.P.H.U MLEKO-SYSTEM Kozak Wiesław, KVERNELAND GROUP POLSKA Sp. z o.o., TALEX Sp. z o.o Sp. k., P.T.H. ROLTEX Sp. z o.o., PUP AGROMIX Sp. z o.o., P.U.H. FINO Sp. z o.o., SPRZEDAŻ CIĄGNIKÓW I MASZYN ROLNICZYCH LESZEK KOMOŃ, AGRONOM Sp. z o.o., NEW HOLLAND AGRICULTURE (CNH INDUSTRIAL POLSKA Sp. z o.o.), MCHALE ENGINEERING LTD., PRONAR Sp. z o.o., TECHMLEK L.MITURA J.DRĄGOWSKI Sp. J., AGROTECHNIKA MASZYNY ROLNICZE Krzysztof Laszuk P.U.H., P.P.H.U. A.R. Chmielewski Sp.J., Maschio-Gaspardo, MASZYNY ROLNICZE MARIUSZ ZDUNEK, AGRO-MASZ Paweł Nowak, AGROBARD oraz APV POLSKA. Po zakończonych pokazach zebrani mogli w specjalnie przygotowanych do tego boksach bliżej przyjrzeć się poszczególnym maszynom oraz zaczerpnąć szczegółowych informacji od przedstawicieli firm.
 
Tak rozbudowana paleta prezentowanych urządzeń stawiała organizatorom duże wyzwanie logistyczne związane z zaplanowaniem odpowiedniej przestrzeni dla wszystkich zademonstrowanych urządzeń. Całkowita powierzchnia przeznaczona na organizację wydarzenia wynosiła niemal 13 000 m2. Dodatkową zachętą do przybycia na wystawę była słoneczna pogoda panująca w jej okresie. Warto jednak zauważyć, że intensywne opady deszczu mające miejsce w maju sprawiły, że na łąkach będących miejscem pokazu maszyn rosła bujna roślinność o dużym poziomie wilgotności. Rolnicy mogli zobaczyć jak poszczególne urządzenia radzą sobie w takich warunkach.
 


Tagi:
źródło: