Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
M.Kozera: Polsce grozi zapaść całego sektora trzodowego na długie lata

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Według szacunków Komisji Europejskiej eksport żywca, mięsa, podrobów i przetworów...

Według szacunków Komisji Europejskiej eksport żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych z Unii Europejskiej w 2013 roku wyniósł niemal 2,6 mln ton, co oznacza, że udział Polski w tym eksporcie stanowił ponad 30% i stawiał nasz kraj na trzecim miejscu wśród europejskich eksporterów.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


- Po krótkim okresie względnego spokoju na rynku trzody chlewnej nastał kataklizm, którego mało kto się spodziewał. Wobec groźby potencjalnego przeniesienia wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) Rosja  zamyka rynki dla mięsa wieprzowego z UE. Dziwnym trafem, to „zatrzaskiwanie drzwi” w większym stopniu dotyka polskiego rynku i polskich producentów niż innych w UE - zauwża dr Magdalena Kozera w marcowym numerze Trzody chlewnej, zastanawiając się czy zaszłości polityczne aż tak dalece decydują o relacjach handlowych z naszym wschodnim sąsiadem, czy być może radykalne zamknięcie rynku ma swoje uzasadnienie sanitarne?

W opinii ekspertki nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania jednak każdy zgrzyt w relacjach handlowych pomiędzy Polską a Rosjną jest odbierany wyjątkowo emocjonalnie. Gorącą atmosferę dodatkowo podgrzewa specyfika rynku rolno-spożywczego, reprezentowanego w naszym kraju przez niemal 2 mln gospodarstw, z których 720 tyś prowadzi produkcję trzody chlewnej.

- Skutki zarówno rzeczywiste jak i potencjalne dla polskiego rynku trzodowego są poważne, a mogą być jeszcze poważniejsze i skutkować zapaścią całego polskiego sektora trzodowego na długie lata - zaznacza Magdalena Kozera, podkreślając, iż -  Szacunki Ministerstwa Finansów za 3 kwartały 2013 roku podają, że wartość eksportu na rynki Wspólnoty Niepodległych Państw osiągnęła poziom ponad 11,3 mld EUR, w tym do samej Rosji ponad 6 mld EUR, na Ukrainę ponad 3 mld EUR, a na Białoruś około 1,3 mld EUR.

- Konsekwencje ekonomiczno-społeczne wprowadzenia i utrzymania embarga na mięso wieprzowe z Polski byłyby też znaczące dla pozostałych ogniw łańcucha marketingowego mięsa wieprzowego. Ucierpią bowiem nie tylko producenci, ale zatrudnieni w sektorze przetwórstwa mięsa. Jak się szacuje sektor ten zatrudnia ponad 100 tyś pracowników
- czytamy w trzecim tegorocznym numerze Trzody chlewnej.

W opinii dr Kozery brak stanowczych działań ze strony UE jako ugrupowania gospodarczego, którego Polska jest członkiem i którego regulacjom podporządkowała swój rynek trzodowy może grozić długotrwałą i nieodwracalną stratą ¼ dotychczasowego rynku sprzedaży.

Zapraszamy do lektury całości artykułu, który opublikowano w marcowym numerze Trzody chlewnej


 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +5 pkt. razem głosów: 5

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl