| Autor: mikolaj

Należy ograniczyć obcinanie ogonów u świń

Takie wnioski płyną z najnowszego zalecenia Komisji (UE) 2016/336 w sprawie stosowania dyrektywy Rady 2008/120/WE ustanawiającej minimalne normy ochrony świń.

Należy ograniczyć obcinanie ogonów u świń

Obcinanie ogonów u świń

Praktykę obcinania ogonów u świń stosuje się w celu zapobieżenia ich obgryzaniu. W dyrektywie Rady 2008/120/WE nakłada się na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia, aby obcinania ogonów nie wykonywać rutynowo, lecz jedynie w przypadkach obrażeń powstałych w wyniku obgryzania. Przed obcięciem ogona należy wprowadzić inne środki zapobiegawcze obgryzaniu np. zapewnienie świniom materiału wzbogacającego jak np. słoma, siano, drewno, trociny itp.

Jak podaje FAMMU/FAPA, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinie naukowe na temat zagrożeń związanych z obgryzaniem ogonów u świń oraz możliwych środków zapobiegawczych. Ustalenia tych opinii zostały uwzględnione w najlepszych praktykach, o których mowa w niniejszym zaleceniu Komisji.

Państwa członkowskie powinny zapewnić przeprowadzenie przez rolników oceny ryzyka występowania obgryzania ogonów w oparciu o wskaźniki oraz ustanowić kryteria zgodności z wymaganiami określonymi w prawodawstwie i podać je do publicznej wiadomości na stronie internetowej.

Na podstawie wyników oceny ryzyka rolnicy powinni ocenić wprowadzenie odpowiednich zmian w zarządzaniu stadem. Zalecenie określa również cechy, jakie powinny spełniać materiały wzbogacające dla świń oraz sposób wykładania tych materiałów. Państwa członkowskie powinny również zapewnić stosowanie przez rolników najlepszych praktyk w odniesieniu do odpowiednich wskaźników oraz upowszechniać te praktyki.


Tagi:
źródło: