| Autor: redakcja1

Pogłowie trzody chlewnej

W czerwcu 2017 r. pogłowie trzody wyniosło 11,4 mln sztuk i było o 4,5% większe niż rok wcześniej

Pogłowie trzody chlewnej
Pogłowie prosiąt zmalało o 3,1%. Pogłowie warchlaków zwiększyło się o 6,5%, a trzody na chów o wadze 50 kg i więcej o 3,5%, w tym loch prośnych o 2,8%. Pogłowie trzody na ubój o wadze 50 kg i więcej wzrosło o 8,8%. Była to następna zwyżka pogłowia trzody wywołana poprawą warunków chowu, która nastąpiła w drugiej połowie 2016 r. W grudniu 2016 r. pogłowie trzody wzrosło w ujęciu roku o 4,9%, a w marcu 2017 r. o 7,6%.
 
Wzrost pogłowia trzody odnosił się do większości województw. W ośmiu z nich, zwyżka pogłowia była większa od przeciętnego w kraju. W woj. lubuskim pogłowie trzody zwiększyło się o 11%, lubelskim o 10,4%, mazowieckim o 8,9%, warmińsko-mazurskim o 7,4%, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim po 6,1%, a w woj. małopolskim o 5,8%. W woj. opolskim wzrost pogłowia był zbliżony do średniego w kraju - 4,9%, a woj. zachodniopomorskim nieco od niego mniejszy - 3,5%. W dwóch województwach, tj. podkarpackie i łódzkie, pogłowie trzody pozostało na poziomie sprzed roku, a w pozostałych czterech województwach zmniejszyło się. W woj. podlaskim jego zniżka wyniosła 1,6%, woj. pomorskim 3,1%, śląskim 5,1%, a w woj. dolnośląskim 5,7%.
 
Uwagę zwraca stosunkowo wysoki wzrost pogłowia trzody w dwóch województwach - lubelskie i mazowieckie, gdzie znajduje się jeden z trzech obszarów związanych z chorobą ASF, czyli obszar ochronny, z ograniczeniami lub rejon zagrożenia. W województwach tych mamy jednak do czynienia ze spadkiem pogłowia prosiąt, znacznie większym niż średni w kraju. W woj. lubelskim pogłowie to zmalało o 10%, a w woj. mazowieckim o 6%. Nie nastąpił tam również wzrost pogłowia loch prośnych.
 
Danuta Zawadzka w aktualnym Rynku Rolnym poinformowała, że pogłowie warchlaków zwiększyło się z kolei o 25% w woj. lubelskim i o 28% w woj. mazowieckim. Zmiany te mogą sugerować stosunkowo wysoki import prosiąt w miesiącach poprzedzających badanie GUS. Pogłowie trzody na ubój wzrosło o 16,5% w woj. lubelskim i o 5% w woj. mazowieckim. Z kolei w woj. podlaskim spadek pogłowia prosiąt był nieco niższy niż średni w kraju, ale pogłowie loch prośnych zmniejszyło się o prawie 4%.
 
Pogłowie warchlaków obniżyło się o 10%, a pogłowie trzody na ubój zwiększyło się o prawie 7%. Wpływ choroby ASF na rozwój pogłowia w tych województwach można na bieżąco ocenić więc jako nieznaczny, ale struktura stada, która ukształtowała się w wyniku tych zmian wskazuje, że w przyszłości sytuacja ta może być odmienna, szczególnie w woj. mazowieckim, w którym stosunkowo niski jest udział pogłowia macior prośnych.
 
W Polsce postępuje proces regionalizacji pogłowia trzody. W czerwcu 2017 r. 65% pogłowia znajdowało się w czterech sąsiadujących ze sobą województwach, tj. wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i mazowieckie, w tym prawie 36% pogłowia zlokalizowano w największym pod tym względem woj. wielkopolskim.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!