| Autor: redakcja1

Ceny warzyw w Polsce w grudniu 2013 r.

W grudniu 2013 r. w odniesieniu do listopada 2013 roku, zwiększyły się ceny skupu większości warzyw i pieczarek - poinformowali Grażyna Stępka i Tomasz Smoleński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ceny warzyw w Polsce w grudniu 2013 r.
W skupie na rynek produktów świeżych mniejsze były tylko ceny kapusty białej - o 4% i marchwi - o 2%. Zwiększyły się ceny skupu pomidorów szklarniowych - o 63%, cebuli - o 8%, pieczarek - o 7% i buraków ćwikłowych - o 4%.
 
W zakładach przetwórczych zmalały ceny skupu cebuli obieranej - o 9% i kapusty białej - o 2%. Wzrosły natomiast ceny skupu buraków - o 14% i kalafiorów różyczkowanych - o 9%, a na poziomie zbliżonym do ubiegłego miesiąca utrzymywały się ceny marchwi.
 
W firmach skupujących warzywa skierowane na eksport najbardziej potaniały selery - o 17%. Z kolei warzywami, których ceny wzrosły były: pory - o 6%, kapusta pekińska - o 7%, cebula - o 4% i pietruszka - o 3%. Natomiast w handlu hurtowym zwiększyły się ceny ogórków spod osłon - o 88%, pomidorów spod osłon - o 11%, kapusty białej - o 8% oraz cebuli - o 2%.
 
Z danych zebranych przez Stępkę i Smoleńskiego wynika, że w relacji do grudnia 2012 r. na rynku krajowym, w eksporcie i w przetwórstwie wzrosła cena większości warzyw, w tym najwięcej: cebula - o 67-92% w zależności od kierunku zagospodarowania, buraki - o 32-69%, kapusta biała - o 36-71% i kapusta czerwona przeznaczona na eksport - o 140%. W dostawach na wysyłkę zagraniczną nie zmieniły się ceny marchwi i selerów.
 
Na rynkach hurtowych podrożały większość gatunków warzyw przy czym najbardziej: cebula - o 73%, kapusta biała - o 63% i buraki ćwikłowe - o 39%. Odnotowano jedynie spadek cen hurtowych pomidorów spod osłon - o 10%.
 
W Rynku Rolnym podano także, że w listopadzie 2013 r., w odniesieniu do października 2013 roku, stwierdzono spadek cen detalicznych: kapusty białej - o 23%, kalafiorów - o 23%, selerów - o 5%, marchwi i pieczarek - po 2%. Z kolei zwiększyły się ceny detaliczne pomidorów - o 21% i papryki - o 27%. W cenach detalicznych przetworów warzywnych nie odnotowano istotnych zmian.
 
W odniesieniu do cen detalicznych z listopada 2012 r. najwięcej wzrosły ceny: kapusty białej - o 62%, kalafiorów - o 43%, cebuli - o 50%, buraków ćwikłowych - o 35% i papryki - o 21%. Minimalnie tańsze były pomidory. Wśród przetworów warzywnych zmiany ich cen nie przekraczały 6%.
 
W październiku minionego roku, wobec do analogicznego czasu w 2012 r., w średnich i dużych zakładach przetwórczych wyprodukowano mniej konserw warzywnych - o 32% i warzyw mrożonych - o 7%, a za to więcej marynat - o 34% i soku pomidorowego - o 18%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!