| Autor: redakcja1

Handel ziemniakami

Utrzymuje się niskie zapotrzebowanie zarówno na rynku wewnętrznym, jak i w wysyłce.

Handel ziemniakami
Problemy z nadprodukcją ziemniaków są bardzo duże, mimo że ich jakość jest nie najlepsza, a ubytki i straty przy magazynowaniu są większe niż w latach poprzednich. Wiele wskazuje na to, że ten sezon pod kątem cen i dochodów będzie jednym z gorszych dla producentów ziemniaków.
 
Import ziemniaków do Polski w pierwszych pięciu miesiącach tego sezonu wyniósł 17,2 tys. ton i był o 16% wyższy w porównaniu z analogicznym okresem sezonu 2015/2016. Najważniejszym dostawcą ziemniaków na polski rynek były Niemcy, skąd zakupiono 10,7 tys. ton, czyli o 34% więcej niż w okresie lipiec-listopad 2016 r. Przywóz z Holandii wyniósł 1,2 tys. ton, z Belgii 1,5 tys. ton, z Francji 1,2 tys. ton i z Wielkiej Brytanii 0,4 tys. ton.
 
Wysyłka ziemniaków z Polski w okresie lipiec-listopad wyniósł 8,7 tys. ton i był o 42% niższy w porównaniu z tym samym okresem sezonu 2016/2017. Większość polskich ziemniaków trafiło do konsumentów w krajach UE, gdzie wysłano 4,9 tys. ton w odniesieniu do 8,2 tys. ton w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.
 
Do Rumunii, która w ostatnich latach była głównym odbiorcą polskich ziemniaków, wywieziono zaledwie 298 ton, wobec 3402 ton w okresie lipiec-listopad 2016 r. Spośród pozostałych krajów UE największa była sprzedaż na Łotwę - 1,2 tys. ton, do Wielkiej Brytanii - 1,1 tys. ton i do Holandii 0,8 tys. ton.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!