Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Handel ziemniakami

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Utrzymuje się niskie zapotrzebowanie zarówno na rynku wewnętrznym, jak i w wysyłce.

Utrzymuje się niskie zapotrzebowanie zarówno na rynku wewnętrznym, jak i w wysyłce.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Problemy z nadprodukcją ziemniaków są bardzo duże, mimo że ich jakość jest nie najlepsza, a ubytki i straty przy magazynowaniu są większe niż w latach poprzednich. Wiele wskazuje na to, że ten sezon pod kątem cen i dochodów będzie jednym z gorszych dla producentów ziemniaków.
 
Import ziemniaków do Polski w pierwszych pięciu miesiącach tego sezonu wyniósł 17,2 tys. ton i był o 16% wyższy w porównaniu z analogicznym okresem sezonu 2015/2016. Najważniejszym dostawcą ziemniaków na polski rynek były Niemcy, skąd zakupiono 10,7 tys. ton, czyli o 34% więcej niż w okresie lipiec-listopad 2016 r. Przywóz z Holandii wyniósł 1,2 tys. ton, z Belgii 1,5 tys. ton, z Francji 1,2 tys. ton i z Wielkiej Brytanii 0,4 tys. ton.
 
Wysyłka ziemniaków z Polski w okresie lipiec-listopad wyniósł 8,7 tys. ton i był o 42% niższy w porównaniu z tym samym okresem sezonu 2016/2017. Większość polskich ziemniaków trafiło do konsumentów w krajach UE, gdzie wysłano 4,9 tys. ton w odniesieniu do 8,2 tys. ton w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.
 
Do Rumunii, która w ostatnich latach była głównym odbiorcą polskich ziemniaków, wywieziono zaledwie 298 ton, wobec 3402 ton w okresie lipiec-listopad 2016 r. Spośród pozostałych krajów UE największa była sprzedaż na Łotwę - 1,2 tys. ton, do Wielkiej Brytanii - 1,1 tys. ton i do Holandii 0,8 tys. ton.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych
 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o przyjęciu ustawy ws. pomocy przy zbiorach. Jest to odpowiedź na oczekiwania rolników korzystających ze wsparcia innych osób przy zbiorach owoców i...
 • Pomocnik rolnika
 • Pomocnik rolnika

  Senat RP uchwalił wczoraj ustawę, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Zawarte w ustawie rozwiązanie wychodzi...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl