| Autor: redakcja1

Korekta cen ziemniaków

W marcu na polskim rynku miała miejsce korekta cen ziemniaków w dużym hurcie.

Korekta cen ziemniaków
To wynik oddziaływania kilku czynników. Przede wszystkim wysokie ceny ograniczały zapotrzebowanie, które w tym okresie był zauważalnie mniejsze. Poza tym, wpływ na obniżkę cen wywierała pogarszająca się jakość ziemniaków. Ziemniaki niskiej jakości trzeba było szybko sprzedawać, a więc po odpowiednio niskich cenach, co obniżało jej poziom. Z drugiej strony ceny bulw wysokiej jakości, których podaż jest ograniczona, utrzymywały swój wysoki poziom. Za ziemniaki słabszej jakości i mniej popularnych odmian w tym okresie płacono 13 zł/worek 15 kg. Ziemniaki lepsze jakościowo osiągały cenę 15-16 zł/worek 15 kg, a bulwy na eksport z certyfikatem wyceniano na 1,25-1,30 zł/kg.
 
Przełom marca i kwietnia bieżącego roku przyniósł jednak powrót trendu zwyżkowego. Ceny ziemniaków wręcz skokowo zwiększały się do 1,13-1,33 zł/kg. Główną przyczyną tej zwyżki jest ograniczona podaż ziemniaków krajowych oraz bardzo nieznaczny import. Wprawdzie sprowadza się ziemniaki wczesne – z Cypru, Maroka czy Egiptu oraz z południa Europy, ale są to zbyt małe ilości by mieć istotny wpływ na poprawę sytuacji podażowej na rynku.
 
Poziom cen na rynkach hurtowych ziemniaków na początku kwietnia wynosił 1,44 zł/kg względem 1,32 zł/kg w połowie marca i 0,58 zł/kg w porównywalnym okresie 2018 r. Na początku kwietnia ziemniaki w Broniszach osiągały cenę 1,33-1,75 zł/kg, Bydgoszczy 1,33-1,44 zł/kg, Lublinie kosztowały 1,60-1,67 zł/kg, Łodzi 1,33-1,53 zł/kg, Wrocławiu 1,50 zł/kg, Rzeszowie 1,20-1,60 zł/kg i w Szczecinie 1,47 zł/kg. W tym czasie najtaniej oferowano ziemniaki na rynku hurtowym w Poznaniu, gdzie osiągały cenę 1,07-1,33 zł/kg.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!