| Autor:

Marchew oraz warzywa kapustowate mogą chronić przed rakiem piersi

Konsumowanie dużych ilości marchwi oraz warzyw kapustowatych jak kapusta czy brokuły mogą pomóc w redukcji ryzyka raka piersi.


Dotychczasowe badania prowadzone nad korelacją między spożywaniem warzyw i owców a ryzykiem występowania raka piersi, powodowało liczne sprzeczności. W związku z tym, naukowcy z Bostońskiego Uniwersytetu skoncentrowali się na wybranej grupie etnicznej. Dlatego też badania zostały przeprowadzone pośród 50 tysięcy Afroamerykanek, u których ryzyko zachorowania na raka piersi jest dużo większe, niż u kobiet o białym kolorze skóry. Ponadto, według naukowców ten rodzaju raka znacznie trudniejszy do wyleczenia, a także częściej się na niego umiera, niż na inne nowotwory.

 

Badania te wykazały grupę produktów zmniejszającą ryzyko zachorowań na ten nowotwór. Do tych artykułów należą warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste oraz ryby. Niemniej jednak naukowcy postanowili zbadać i wytypować składniki o największych właściwościach ochronnych.

 

Po przeprowadzeniu dokładnej analizy diet oraz zdrowia kobiet biorących udział w dwunastoletnim badaniu, okazało się, że u około 1,3 tysiąca z nich rozwinął się rak piersi. Niestety spośród nich wykryto 35 procent przypadków ER-ujemnych. Co ciekawe, otóż u pań spożywających co najmniej dwie porcie warzyw dziennie ryzyko wystąpienia ER-ujemnego raka piersi było o 43 procent niższe niż u kobiet, których dieta obfitowała w mniej niż cztery porcje warzyw w tygodniu. W ten sposób stwierdzono, że produktami o największych właściwościach ochronnych są m.in. marchewka, brokuły oraz kapusta.

 

Kobiety podlegające badaniu konsumowały marchewkę minimum trzy razy w tygodniu, przez co w ich przypadku ryzyko zachorowania na ten nowotwór spadło o 17 procent w stosunku do kobiet spożywających marchew  zaledwie raz w miesiącu. Co ciekawe, podobnych zależności nie wykryto w przypadku owoców. Niemniej jednak nie należy wyciągać jednoznacznych wniosków, gdyż jest na to zdecydowanie za wcześnie.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!