| Autor: redakcja1

Przebieg warunków upraw ziemniaków

W 2019 roku sadzenie ziemniaków przeznaczonych na wczesny zbiór rejonami rozpoczęto w marcu. Większość plantacji, tj. przeznaczonych na późniejszy zbiór zostało zasadzonych w drugiej połowie kwietnia.

Przebieg warunków upraw ziemniaków
Chłodna i bezdeszczowa pogoda w pierwszej połowie maja wydłużyła czas wschodów roślin. Opady deszczu w drugiej połowie maja sprzyjająco wpłynęły na wzrost roślin. Bardzo wysoka temperatura powietrza w czerwcu, przy jednoczesnym braku opadów przypadały na okres największego zapotrzebowania roślin ziemniaka w wodę i znacząco ograniczyły ich potencjał plonotwórczy.
 
Na przeważającej powierzchni kraju, na wielu plantacjach ziemniaki zawiązały małą ilość bulw. Występujące w lipcu opady deszczu polepszyły minimalnie stan niektórych plantacji ziemniaków, szczególnie odmian późniejszych, jednak nie zabezpieczają odpowiedniej ilości wody do wzrostu bulw.
 
W wyniku lipcowych opadów wystąpiło zagrożenie porażenia plantacji zarazą ziemniaka. Szacuje się, że w tym roku areał uprawy ziemniaków będzie minimalnie większy od zeszłorocznego i wyniesie ponad 0,3 mln ha.


Tagi:
źródło: