| Autor: redakcja1

Warunki wegetacyjne upraw ziemniaków

W bieżącym roku sadzenie ziemniaków przeznaczonych na wczesny zbiór regionami rozpoczęto w marcu.

Warunki wegetacyjne upraw ziemniaków
Większość plantacji, tj. przeznaczonych na późniejszy zbiór zostało zasadzonych w drugiej połowie kwietnia. Warunki wegetacji – od posadzenia do końca maja były niezbyt sprzyjające dla upraw ziemniaka. Chłodna i bezdeszczowa pogoda w połączeniu z przymrozkami spowodowała, że wschody roślin były nierównomierne i wydłużone w czasie.
 
Występujące od drugiej połowy maja opady deszczu poprawiły stan plantacji ziemniaków oraz zabezpieczają odpowiednią ilość wody do wzrostu bulw. W efekcie obfitych opadów wystąpiło zagrożenie porażenia plantacji zarazą ziemniaka, a lokalnie intensywne i ulewne deszcze doprowadziły do podtopień plantacji. Szacuje się, że w tym roku obszar uprawy ziemniaków będzie minimalnie większa wyższa od ubiegłorocznej i wyniesie ponad 0,3 mln ha.
 
Uwzględniając dotychczasowy przebieg warunków meteorologicznych i czynników wpływających na możliwości plonotwórcze ziemniaków można wnioskować, że plony i zbiory ziemniaków w tym roku będą większe od zeszłorocznych, jednak ostatecznie zależeć one będą od dalszego przebiegu pogody.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!