Amerykańskie kontrakty na zboża i soję konsolidują się w pobliżu wielomiesięcznych maksimów

W Chicago notowania zbóż i soi wzrosły w poniedziałek, powracając w okolice wielomiesięcznych szczytów. Inwestorzy spekulacyjni ponownie kupowali kontrakty, po realizacji zysków jaka miała miejsce w piątek. Nadal aktualne pozostają niepokoje pogodowe wynikające z deficytu opadów w Argentynie i na południowych równinach USA. Korzysta na tym soja (jeszcze mocniej śruta sojowa) oraz kukurydza i pszenica.

Amerykańskie kontrakty na zboża i soję konsolidują się w pobliżu wielomiesięcznych maksimów
Tym czasem na horyzoncie pojawiło się nowe zagrożenie dla amerykańskiego eksportu, po tym jak Donald Trump ogłosił w zeszłym tygodniu, że będzie nakładał wysokie cła na importowaną stal i aluminium. Główni partnerzy handlowi (Chiny, UE, Kanada) mogą zastosować działania odwetowe ograniczając mocno zakupy amerykańskich zbóż i soi.  
 
Fundusze hedgingowe kupiły netto w poniedziałek 6,5 tys. kontraktów na kukurydzę, 6 tys. na soję i 5 tys. na pszenicę (dotyczy giełdy w Chicago).
 
Unijne kontrakty

Pszenica zyskała w poniedziałek niespełna 1 euro w Paryżu, odrabiając nieco piątkową przecenę. Notowania marcowej kukurydzy wzrosły w ostatnim dniu obrotu tą serią, a rzepak stracił na wartości trzecią sesję z rzędu.

Wzrost notowań euro do dolara szkodzi unijnej pszenicy, chociaż ta zyskuje powoli na konkurencyjności, śladem rosnących cen eksportowych w Rosji. Egipski GASC ogłosi wyniki nowego przetargu na zakup pszenicy, co zapewne rzuci światło na poziom aktualnych cen w Basenie Morza Czarnego.
 
Notowania rzepaku spadły wczoraj śladem przecen, jakie dotykają (od początku marca) oleju palmowego. W długoterminowym trendzie spadkowym pozostaje także olej sojowy.
 
5-go marca zakończył się obrót marcową serią kukurydzy z ostateczną ceną zamknięcia 157,0 eur/t. Najbliższym terminem wykonania dla kukurydzy jest termin czerwcowy, wyceniany wczoraj na 163,0 eur/t.
 
Już w czwartek poznamy najnowsze prognozy USDA, które powinny pokazać dużo gorsze perspektywy dla południowoamerykańskich zbiorów kukurydzy i być może najniższe od sześciu lat zbiory soi w Argentynie. Z drugiej jednak strony skorygowana w górę będzie brazylijska produkcja soi. Wpływ na notowania w Chicago będą miały także korekty w amerykańskich bilansach (eksport, zapasy końcowe).

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: