Spora przecena unijnej pszenicy i rzepaku

Podczas wtorkowej sesji w Chicago notowania kontraktów na zboża i soję pozostawały w okolicy długoterminowych maksimów.

Spora przecena unijnej pszenicy i rzepaku
W tym gronie jedynie kukurydza zaliczyła lekki wzrost notowań ustanawiając przy tym nowy szczyt, podczas gdy pszenica i soja zamknęły dzień na symbolicznych minusach. Większa przecena dotyczyła za to śruty sojowej (-1,2%), która najmocniej skorzystała wcześniej z problemów pogodowych w Argentynie.
 
Rynki zrobiły sobie przerwę od gwałtownych wzrostów mimo, że obawy związane z suszą w południowych stanach USA i w Argentynie pozostają aktualne. Warto jednak mieć świadomość, że bilanse (dla USA i globalny) nie uzasadniają dużego wzrostu cen pszenicy. Ostatnio jednak rynek większą uwagę zwraca na oczekiwane straty w produkcji w USA.
 
USDA poinformował wczoraj o prywatnej sprzedaży eksportowej 120 tys. ton soi z dostawą do Chin. Korea Południowa zakupiła 60 tys. ton amerykańskiej kukurydzy i 136 tys. ton opcjonalnego pochodzenia podczas przetargu we wtorek.
 
Unijne kontrakty

Notowania eurodolara wzrosły wczoraj o kolejne 0,5% i przekroczyły poziom 1,24 usd za euro. Drożejąca waluta i przewaga spadków za oceanem przełożyły się na sporą przecenę unijnej pszenicy i rzepaku.
 
Wtorkowe wyniki przetargu GASC pokazują małą konkurencyjność unijnej i amerykańskiej pszenicy w konfrontacji z rosyjskimi dostawcami. Egipt (największy na świecie importer pszenicy) kupił wczoraj 175 tys. ton ziarna pochodzenia rosyjskiego.
 
Marcowa seria na pszenicę potaniała we wtorek o 1,25 euro do 163 eur/t.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: