| Autor: redakcja1

W piątek możliwe duże zmiany notowań zbóż po publikacji styczniowego raportu USDA

W przeddzień publikacji ważnego-styczniowego raportu USDA jedni inwestorzy zajmowali pozycje na kontraktach terminowych, inni zamykali kontrakty w celu uniknięcia ryzyka. Tu należy przypomnieć, że miesięczne raporty USDA bardzo często wywołują maksymalne ruchy cenowe (ograniczone limitem zmiany cen). Kukurydza (seria marcowa na CBoT) zamknęła czwartkową sesję na 0,6% plusie (mimo kiepskich danych eksportowych), a najbliższy kontrakt na pszenicę minimalnie stracił na wartości. Zboża pozostawały w cieniu wczorajszych wzrostów na rynkach surowcowych wywołanych 1,5% osłabieniem dolara.

W piątek możliwe duże zmiany notowań zbóż po publikacji styczniowego raportu USDA
W czwartek opublikowane zostały dane USDA na temat tygodniowego eksportu zbóż (tydzień kończący się 3-go stycznia). W przypadku kukurydzy sprzedaż eksportowa netto była symboliczna (dużo poniżej oczekiwań). W przypadku amerykańskiej pszenicy dane mieściły się w dolnym przedziale szacunków rynkowych. Jednak ostatnia zapowiedź sprzedaży pszenicy do Egiptu pokazuje, że eksport USA rośnie po miesiącach słabego popytu.

 
Na Matif widzieliśmy w czwartek sporą przecenę pszenicy w serii styczniowej. W ostatnim dniu obrotu zamykali pozycje ostatni inwestorzy spekulacyjni i ci wszyscy, którzy chcieli ominąć obowiązek wykonania dostawy zgodnie z procedurą giełdową. 2,5% przecena styczniowej serii miała na celu sprowadzenie notowań do poziomu rynku spotowego. Taniały także serie dalsze, tu jednak zmiany były dużo mniejsze. Podczas tej samej sesji minimalnie drożała europejska kukurydza. Ostatnie silne umocnienie się euro w stosunku do dolara jest czynnikiem przemawiającym za spadkami notowań kontraktów wycenianych w europejskiej walucie.
 
Zmiany notowań: bieżący tydzień (zamknięcie 4.01-10.01 / tydzień poprzedzający:
(najbliższy kontrakt futures)
Kukurydza Matif: +0,3% / -2,6%
Pszenica Matif: -1,1% / -0,1%
 
Kukurydza CBoT: +2,7% / -2,0%
Pszenica CBoT: / -0,4% / -4,0%
 
Notowania z czwartku (10.01.2013):
 
Giełda CBOT w Chicago

Kukurydza. Notowania marcowego kontraktu na kukurydzę zyskały w czwartek na wartości 0,6% (czwartą sesję z rzędu). Wspomniany towar podrożał ok.1,7 dolarów/tonę i na koniec sesji został wyceniony na 275,0 dolarów/t.


 
Pszenica. W czwartek kontrakt marcowy na pszenicę potaniał 0,1% (-0,4usd/t) i kosztował na zamknięciu dnia 273,7usd/t.
 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Marcowa kukurydza podrożała w czwartek o 0,2% (+0,5 euro) i została wyceniona na 236,0 euro/t.


 
Pszenica. Pszenica z dostawą w styczniu zakończyła wtorkową sesję na poziomie o 2,5% niższym niż na sesji poprzedzającej i kosztowała na zamknięciu 248,25euro/t. Podczas tej samej sesji kolejna seria - marcowa straciła na wartości tylko 0,75 euro/t (-0,3%) i zamknęła się na poziomie 246 euro/t.
 
Notowania złotego z godziny 10:30 (piątek- 11.01.2013):

EUR/PLN =  4,09 w porównaniu do 4,07 w czwartek rano;
USD/PLN =  3,08 w porównaniu do 3,12 w czwartek rano;
CHF/PLN =  3,36 w porównaniu do 3,37 w czwartek rano;
EUR/USD = 1,327 w porównaniu do 1,306 w czwartek rano.
 
Raport przygotował Andrzej Bąk - WGT S.A.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!