Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
NIK skontrolował ośrodki doradztwa rolniczego

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Z badań przeprowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że aż 80% gospodarzy,...

Z badań przeprowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że aż 80% gospodarzy, którzy korzystali kiedykolwiek z ośrodków doradztwa rolniczego, jest zadowolonych z fachowych porad i pomocy ze strony wojewódzkich ODR-ów.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Po porady do wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego udają się najczęściej producenci pochodzący z gospodarstw rolnych do 20 ha (66%). Zazwyczaj są oni usatysfakcjonowani poziomem i jakością świadczonych usług, które najczęściej przeprowadzane są w formie szkoleń, konsultacji, pomocy w wypełnianiu wniosków o przyznanie pomocy unijnej oraz sporządzaniu planów rolnośrodowiskowych.

Niemniej, w trakcie przeprowadzonych badań zauważono, że spora część właścicieli gospodarstw nie jest zadowolona z oferty ośrodków. Według danych ankietowych NIP, większość gospodarzy (64,4%) nie korzysta w ogóle z doradztwa, jako główne przyczyny podając zbyt niską jakość oferty doradczej (48,7%) i niewystarczające przygotowanie merytoryczne kadry (12%). Spośród 18 tys. ankietowanych, tylko niecała połowa, bo 47,8%.

W związku z tym Najwyższa Izba Kontroli zachęca do wprowadzenia standaryzacji działalności ośrodków wojewódzkich w taki sposób, aby wszystkie spełniały potrzeby i wymagania polskich rolników.

Ponadto przeprowadzona kontrola wykazała, że wojewódzkie ośrodki najmniej mogą zaoferować gospodarzom większych gospodarstw, którzy o porady zwracali się do innych podmiotów. Według NIK, należy zatem zadbać, aby nowoczesne i specjalistyczne gospodarstwa wymagają bardziej sprecyzowanej i specjalistycznej oferty doradczej, indywidualnie dostosowanej do rodzaju działalności oraz specjalizacji produkcji.

Problemem okazała się także rzetelność podmiotów prywatnych firm doradczych, których zadaniem jest pomoc w uzyskaniu dotacji unijnych. Kontrole przeprowadzone na 139 podmiotach przez Centrum Doradztwa Rolniczego wykazały sporo nieprawidłowości w ich działaniu. W związku z tym akredytacje zostały cofnięte aż 11 przedsiębiorstwom. Jednocześnie Centralne Biuro Antykorupcyjne wykryło, że 9 firm doradczych sfałszowało dokumenty wyłudzając tym samym około 636 mln zł. Wszystko to doprowadziło do tego, że NIK przekazało Centrum Doradztwa Rolniczego zalecenie, aby skontrolować działalność akredytowanych firm doradczych.

Kontrolerzy NIK zwrócili również uwagę na zbyt duże różnice pomiędzy ośrodkami doradztwa rolniczego w cenach za te same usługi.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl