| Autor: mikolaj

D. Tusk: Dotknięci rosyjskim embargiem producenci na pewno nie zostaną bez pomocy

Rosja udaje, że embargo na polskie owoce to nie sankcje - ocenił premier Donald Tusk.

D. Tusk: Dotknięci rosyjskim embargiem producenci na pewno nie zostaną bez pomocy

Rosyjskie embargo na polskie owoce

- Póki co Rosja udaje, że embargo na polskie owoce, to nie są sankcje polityczne, tylko konsekwencje badań fitosanitarnych. My mamy swoją opinię w tej kwestii, ale na razie nie nadużywałbym słowa sankcje, ponieważ nie jest to lista sankcji w odpowiedzi na sankcje europejskie - powiedział Tusk w środę na konferencji prasowej.

Premier mówił, że sytuacja w tym sezonie jest trudna, ale nie tragiczna, bo część kontraktów na polskie owoce i warzywa została już opłacona. Ocenił, że teraz należy się zastanowić co zrobić z przyszłością, gdyby embargo się przedłużało.

Wsparcie dla producentów warzyw i owoców

Jak poinformował premier międzyresortowy zespół powołany na wniosek ministra rolnictwa będzie zajmował się kwestią embarga.  W pracach Zespołu uczestniczyć będą podsekretarze stanu Ministerstw: Gospodarki, Finansów, Spraw Zagranicznych, Skarbu Państwa, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Premier podkreślił możliwość rekompensat przede wszystkim ze środków europejskich. - Prace trwają, więc na pewno nie zostawimy bez pomocy tych, którzy sankcjami są dotknięci - zapewnił.

Na razie bez sankcji na rynku paliwowym

Premier podkreślił, że nic nie wskakuje na to żeby Rosja była zainteresowana sankcjami na rynku paliwowym.  Szef rządu przypomniał, że nasze zapasy gazu powodują, że nawet jeśli Rosjanie zdecydują się na taki krok jak sankcje w dziedzinie gazu, Polska nie jest zagrożona - Chodzi o perspektywę miesięcy i zimy - zaznaczył.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!