| Autor: redakcja1

Dobre wyniki eksportu artykułów rolno-spożywczych

W okresie ośmiu miesięcy 2020 r. zaobserwowano wzrost wartości eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski.

Dobre wyniki eksportu artykułów rolno-spożywczych
Od stycznia do sierpnia 2020 r. sprzedaż towarów rolno-spożywczych za granicę osiągnęła 21,9 mld EUR, a więc o 1,2 mld EUR więcej niż rok wcześniej, co oznacza wzrost o 6% do porównywalnego okresu roku ubiegłego. Dobre wyniki sprzedaży zagranicznej w pierwszym kwartale br. oraz rosnący eksport w czerwcu i lipcu tego roku miały wpływ na zwyżkę wysyłki.
 
W omawianym okresie do zwiększenia się wywozu eksportu w sporym stopniu przyczyniła się również deprecjacja waluty krajowej wobec euro i dolara amerykańskiego mająca miejsce w pierwszym kwartale br. oraz w dalszym ciągu sprzyjający dla eksporterów kurs złotego w okresie od kwietnia do sierpnia br. Miało to pozytywny wpływ na konkurencyjność cenową produkowanych w Polsce artykułów rolno-spożywczych na rynku międzynarodowym. Jednocześnie przywóz wyniósł 14,5 mld EUR i był wyższy o 4% niż przed rokiem. Dynamika zwyżki eksportu przewyższała tempo wzrostu importu, w efekcie czego dodatnie saldo wymiany handlowej zwiększyło się w porównaniu z tym samym czasem 2019 r. o 10,1%, tym samym osiągając 7,4 mld EUR.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!