| Autor: redakcja12

Dziedzictwo kulturowe wsi

Dziedzictwo kulturowe wsi to dorobek poprzednich pokoleń – mieszkańców obszarów wiejskich. To nie tylko budynki, dobra ruchome (meble, wyposażenie kościołów), produkty (gatunki roślin, lokalne rasy zwierząt), produkty przetworzone (wędliny, sery) to także krajobraz polskiej wsi, muzyka, sztuka, zwyczaje i święta. Niewiele z tych elementów przetrwało – dlatego tak ważne są działania, których celem jest ochrona spuścizny po naszych przodkach.

Dziedzictwo kulturowe wsi
Polska przez wieki to była wieś, to do wsi przynależał dwór. Wymiana towarów początkowo opierała się na płodach rolnych pochodzących ze wsi. Przez lata polska wieś się zmieniała. Jeszcze nie tak dawno kojarzona była z zacofaniem, młodzi ludzie emigrowali do miast w poszukiwaniu lepszego życia, nie widząc perspektyw do życia na wsi.
 
W dzisiejszych czasach zauważamy ciekawą tendencję wśród mieszkańców miast. Zaczynają  życie wiejskie doceniać i na wsi się osiedlają a nierzadko na wieś wracają. Często słychać, że rzucają miasto, pracę w wielkiej korporacji ponieważ chcą żyć z dala od zgiełku i hałasu. Życie na wsi to nie tylko domek z ogródkiem ale kontakt z naturą, zielenią, przestrzenią. To cisza i harmonia, kontakt z bogactwem kulturowym wsi.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!