| Autor: deprezes

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej 12 lipca

Nowe święto: Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał ustawę.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej 12 lipca
Grób zbiorowy ofiar pacyfikacji wsi Michniów – wzniesiony przez mieszkańców Michniowa w 1945 r.
Po raz pierwszy święto "Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej" będziemy obchodzić 12 lipca 2018 roku, które ma charakter święta państwowego. 

W uzasadnieniu czytamy "„Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty" – poinformowała Kancelaria Prezydenta. osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty". - podaje Kancelaria Prezydenta.

 
Dlaczego data 12 lipca?

„Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi" – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Jak podaje Wikipedia: "Prawdopodobnie w wyniku donosów konfidentów, zwłaszcza ppor. Jerzego Wojnowskiego ps. „Motor”, w dniu 12 lipca 1943 niemiecka ekspedycja karna spacyfikowała wieś. 
Tego dnia 102 mieszkańców zostało zamordowanych, w większości przez spalenie żywcem w stodołach. 10 Polaków podejrzewanych o współpracę z podziemiem zostało deportowanych do obozów koncentracyjnych (przeżyło troje), a 18 młodych kobiet i dziewcząt wywieziono na roboty przymusowe.".[1]
 
O ustanowienie tego święta zabiegało Polskie Stronnictwo Ludowe. Ustawę przyjął parlament, a w piątek ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. 

Nie ma obecnie informacji wskazujących iż 12 lipca będzie dniem wolnym od pracy.


Przypisy:

1. Michniów



Tagi:
źródło: