| Autor: redakcja

Kleszcze to nie tylko borelioza

Kleszcze to nie tylko borelioza. Badania naukowe wykazały, że już larwy kleszczy to nosiciele babeszjozy. Gospodarze i rolnicy, którzy pracują w lasach lub przy terenach leśnych są potencjalnie w grupie ryzyka bowiem badania wykazały, że babeszjoza występuje na terenach leśnych.

Kleszcze to nie tylko borelioza
Badania naukowców przyniosły nowe informacje na temat zagrożeń jakie niosą kleszcze. To, że roznoszą one różne choroby to fakt, ale w świadomości większości osób jest to tylko bolerioza. Badania dowiodły powszechność kolejnej choroby, która jest zagrożeniem dla człowieka. Babeszjoza to choroba wywoływana przez pierwotniaka z rodzaju Babesia. Choroba ta atakuje czerwone krwinki, wątrobę i nerki. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to choroba tylko zwierząt, niektóre gatunki mogą wywoływać chorobę u ludzi. Za wektor, za czynnik Babesia dotychczas uznawano kleszcza łąkowego. 

Co wykazały badania na temat Babeszjozy?

Po pierwsze na poziomie ogólnoświatowym - kleszcz pospolity został wskazany jako prawdopodobny efektywny wektor babeszjozy (tzn. może ją przenosić na zwierzęta i ludzi). Jego rola i rzeczywiste możliwości przenoszenia (kompetencja wektora) powinny stanowić dalszy przedmiot badań. Po drugie w obszarze lokalnym - tereny rekreacyjne miast wśród nich np. Poznań to tereny występowania groźnej, szczególnie dla psów, choroby. Odsetek zarażonych kleszczy jest wyższy niż notowany w innych częściach kraju. Właściciele psów i weterynarze powinni brać to pod uwagę w planowaniu ochrony psów, jak i diagnostyce ich chorób.


Wspólne badania pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wraz z Instytutem Dendrologii PAN oraz University of Berkley były prowadzone na terenie Leśnych Zakładów Doświadczalnych UPP (Murowana Goślina i Siemianice oba zlokalizowane w Wielkopolsce) i parków miejskich miasta Poznania. „Przebadaliśmy 1598 kleszczy  pospolitych  na obecność pierwotniaków Babesia. W kleszczach z Wielkopolski były obecne następujące gatunki z rodzaju Babesia: B. canis, B. divergens, B. venatorum, gatunki te są groźne dla psów i mogą być groźne dla ludzi”- – mówi dr inż. Anna Wierzbicka z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP. 
 

Babesia canis została wykryta u wszystkich stadiów rozwojowych kleszcza pospolitego, przy czym najwyższy odsetek był notowany w larwach (13%).
 
„Nasze odkrycie sugeruje, że Babesia jest przekazywana przez samice kleszczy poprzez jajniki do jaj – transowarnie, czyli „mama” kleszcza przekazuje je potomstwu” – tłumaczy badaczka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Na terenach leśnych (10,2%) kleszcze dużo częściej przenosiły Babesia niż w parkach miejskich (2,5%). Jest to sytuacja odwrotna niż obserwowana np. dla bakterii boreliozy która częściej występuje w miastach niż w lesie.
 

Źródła:
  • Już larwy kleszczy to nosiciele babeszjozy, Wyszukane: 19.08.2021, w: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Prevalence of Babesia canis DNA in Ixodes ricinus ticks collected in forest and urban ecosystems in west-central Poland, Justyna Liberska, Jerzy Michalik, Emilia Pers-Kamczyc, Anna Wierzbicka, Robert S. Lane, Grzegorz Rączka, Patrycja Opalińska, Maciej Skorupski, Miroslawa Dabert,  Wyszukane: 19.08.2021, w: Sciencedirect


Tagi:
źródło: