| Autor:

Krajowe czy zagraniczne?

10 procent gruntów wydzierżawionych jest przez obcokrajowców. Wielu z nas nie zwraca na to uwagi, ale są i tacy, którym to przeszkadza.

 

Nie od dzisiaj wiadomo, że każdy ma prawo do kupienia lub wydzierżawienia ziemi. Jeśli jednak chodzi o cudzoziemców, to zdania zawsze były i są podzielone.

 

Co prawda Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) nie sprzedała w tym roku jej za dużo, a i tak są osoby, które uważają, że ziemia nie powinna być ani sprzedawana ani nawet dzierżawiona obcokrajowcom czy zagranicznym spółkom.

 

Polska wchodząc do Wspólnoty wywalczyła dwunastoletni okres ochronny przed wykupywaniem przez cudzoziemców polskich gruntów, czyli do końca 2015 roku. W związku z tym cudzoziemiec lub firma o zagranicznym kapitale musi mieć specjalne zezwolenie. Niemniej jednak dzierżawić ziemię może każda osoba prywatna oraz jakiekolwiek przedsiębiorstwo.

 

Bez dzierżawienia żadna firma nie mogłaby prowadzić działalności na terenie Polski, gdyż nie miałaby możliwości spisania umowy z właścicielem, a tym samym nie mogłaby rozpocząć działalności.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!