| Autor: redakcja1

Krajowe Dni Ziemniaka

XIX Krajowe Dni Ziemniaka odbędą się w dniach 25 i 26 sierpnia br w Marszewie na terenach Centrum Edukacyjno-Wystawowego pod hasłem „Ziemniak jadalny – integrowana technologia, jakość, spożycie”. Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu po raz drugi został wybrany jako partner Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Radzikowie przy ich organizacji (wcześniej 2009r. – Sielinko). Jednocześnie również po raz drugi miejscem organizacji tej specjalistycznej ogólnopolskiej imprezy jest Marszew, który gościł V edycję Dni Ziemniaka w 1998r.

Krajowe Dni Ziemniaka
Głównym celem Dni Ziemniaka - podobnie jak w poprzednich edycjach - jest wspieranie procesów unowocześniania branży, promocja krajowych odmian, ułatwianie kontaktów między uczestnikami rynku oraz integracja tego sektora agrobiznesu. Honorowym patronatem imprezę objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 
Punktem centralnym będzie pole z kolekcją 100 odmian ziemniaka, zawierającą odmiany 8 hodowców, w tym 85 odmian z Krajowego Rejestru odmian oraz 15 z Katalogu Europejskiego.

Wśród odmian krajowych będzie można zobaczyć:
  • 68 odmian jadanych, w tym: b.wczesne – 11, wczesne – 20, śr.wczesne – 29, śr.późne – 8.

  • 17 odmian skrobiowych, w tym: wczesne – 1, śr. wczesne – 6, śr. późne – 5,
    późne – 5.

Katalog Europejski reprezentują w kolekcji 2 odmiany b.wczesne, 4 wczesne, 6 śr.wczesnych oraz 3 odmiany śr.późne. Charakterystykę odmian będzie można znaleźć w katalogu dostępnym na stoisku Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
 

Innowacją jest kwatera, na której zastosowano doglebowe kompleksowe nawożenie ziemniaków zchelatyzowanymi nawozami płynnymi zaaplikowanymi bezpośrednio w redliny podczas sadzenia. Będzie więc można porównać efekty takiego sposobu nawożenia z tradycyjnym wysiewem nawozów mineralnych. Dopełnieniem kolekcji będą zlokalizowane na terenach targowych dwie wystawy, tj.: wystawa próbek odmian oraz wystawa objawów chorób ziemniaka. Przedstawiciele IHAR będą tu prowadzili pokaz rozpoznawania chorób wirusowych i kwarantannowych ziemniaków.
 
W sobotę w namiocie szkoleniowym usytuowanym przy kolekcji odmian będą się odbywały seminaria dyskusyjne poświęcone, m.in. technologiom uprawy, sposobom zwalczania szkodników, roli systemów decyzyjnych w integrowanej ochronie ziemniaków, jakości bulw i ich wartości handlowej, opłacalności produkcji oraz promocji spożycia. Zagadnienia te przybliżą zainteresowanym przedstawiciele Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Boninie i Jadwisinie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i przedstawiciele firm zajmujących się produkcją sadzeniaków i ich obrotem. W niedzielę natomiast dodatkową atrakcją będą pokazy z udziałem maszyn wykorzystywanych w uprawie ziemniaków, przy ich zbiorze i konfekcjonowaniu.
 
Na terenach targowych do odwiedzenia swoich stoisk będą zachęcali przedstawiciele hodowców odmian, producentów i sprzedawców sadzeniaków, a także firm oferujących środki ochrony, nawozy, usługi związane z produkcją, przechowywaniem i dystrybucją bulw, wyposażenie przechowalni, urządzenia do konfekcjonowania, opakowania zbiorcze, przetwory z ziemniaków itp. Tu również będzie można zaprenumerować fachową prasę lub zasięgnąć informacji na stoiskach instytucji działających w obszarze rolnictwa (KRUS, WIR, PIORIN, ARR, ARiMR, WODR).
 
W obydwu dniach imprezy na terenach targowych będziemy promować spożycie ziemniaków i ich przetworów. W sobotę promocja przybierze formę „Festiwalu Smaków potraw z ziemniaków”, czyli konkursu na potrawę z ziemniaka lub z ziemniakami organizowanego przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Zespół Doradczy w powiecie pleszewskim oraz Stowarzyszenie „Wspólnie dla Przyszłości”. Swoimi umiejętnościami kulinarnymi popiszą się panie z piętnastu Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia Forum Kobiet oraz Klubu 4H z terenu powiatu pleszewskiego i jednego KGW z powiatu jarocińskiego. W oparciu o regulamin przygotowany przez organizatorów ocenie zostanie poddanych 18 różnorodnych potraw, m.in.: pyrczok, babka ziemniaczana, szagówki, szare kluski, zapiekanka z ziemniaków, ziemniaki pieczone nadziewane, ziemniaki smażone, kotlety i krokiety z ziemniaków, pierogi oraz kilka zup na bazie ziemniaków.

Po zakończeniu oceny ok. godziny 14.00 nastąpi degustacja, a wtedy będzie można nie tylko spróbować wszystkich potraw, ale również dostać przepisy, według których zostały przygotowane. Dodatkowo wybrany zostanie najcięższy ziemniak oraz najbardziej fikuśny – ukształtowany przez naturę.

 
W niedzielę w godzinach południowych IHAR zaprosi zwiedzających do udziału w ocenie jakości kulinarnej wybranych odmian ziemniaków. Najsmaczniejsza odmiana zostanie wyłoniona w oparciu o głosy osób uczestniczących w degustacji i nagrodzona Pucharem Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Drugą atrakcją kulinarną tego dnia będzie zupa ziemniaczana serwowana przez posła na Sejm RP, Piotra Walkowskiego.
 
XIX Krajowe Dni Ziemniaka zakończy wręczenie Złotych Medali Krajowych Dni Ziemniaka.

 
Serdecznie zapraszamy.


Tagi:
źródło: