| Autor: mikolaj

KRIR: Ograniczenie liczby leków na rynku pozaaptecznym uderzy w mieszkańców wsi

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Zdrowia oraz przewodniczących sejmowych i senackich Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Komisji Zdrowia, podkreślając, że z dużym niepokojem przygląda się publicznym wypowiedziom przedstawicieli Kierownictwa Ministerstwa Zdrowia w zakresie planowanego ograniczenia liczby leków i dawek dostępnych na rynku pozaaptecznym. Izby rolicze zwróciły się o wzięcie pod uwagę potrzeb mieszkańców obszarów wiejskich w pracach nad tymi regulacjami.

KRIR: Ograniczenie liczby leków na rynku pozaaptecznym uderzy w mieszkańców wsi

Ograniczenie liczby leków na rynku pozaaptecznym uderzy w mieszkańców wsi

Samorząd rolniczy poinformujemował, że 15 milionów Polaków mieszka poza miastem i w mniejszych miejscowościach. Apteka ogólnodostępna nie ma ekonomicznej racji bytu w większości przypadków na tych obszarach, a nawet jeżeli apteka znajduje się w pobliżu większej miejscowości czy miasta, to często nie jest otwarta w soboty i niedziele lub w skróconym wymiarze czasowym w soboty. Stąd wskazane byłoby, aby leki sprzedawane poza apteką były dostępne w dawce na co najmniej pełne dwa dni leczenia. Ponadto, rolnicy często pracują 7 dni w tygodniu i w rezultacie muszą mieć możliwość poradzenia sobie z problemem zdrowotnym, zanim będzie możliwe skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą.

Dostęp poza apteką do leków miedzy innymi na ból głowy, gorączkę, ból gardła, kłopoty żołądkowe czy alergię pełni ważną rolę społeczną na obszarach wiejskich. W ocenie KRIR, planowane zmiany uderzą więc przede wszystkim w rolników i mieszkańców wsi.Tagi:
źródło: