| Autor: mikolaj

M. Sawicki: Drzwi są zawsze otwarte dla rolników

- Drzwi resortu są zawsze otwarte dla przedstawicieli rolników – podkreślił minister Marek Sawicki po ostatnim spotkaniu z rolnikami, jakie odbywało się dziś w ministerstwie.

M. Sawicki: Drzwi są zawsze otwarte dla rolników

Osiągnięciem porozumienia zakończyły się wczorajsze rozmowy ministra Sawickiego z przedstawicielami rolników. 17 organizacji uczestniczących w spotkaniu, z którego po 20 minutach wyszli: przewodniczący OPZZRiOR Sławomir Izdebski oraz Wojciech Mojzesowicz, ustaliło z ministrem powołanie 6 zespołów roboczych. Ich zadaniem będzie wypracowanie rozwiązań dotyczących problemów na poszczególnych rynkach rolnych.

- Cieszę się, że tej sytuacji udało się przeprowadzić ważne i trudne rozmowy z 17 organizacjami reprezentującymi rolników – powiedział po zakończeniu rozmów minister Sawicki.


Szef resortu rolnictwa dodał także, że organizator dzisiejszych protestów nie wysłuchał nawet propozycji przedstawionych przez ministerstwo, ani opinii przedstawicieli pozostałych organizacji i związków rolników.

Pierwsze wyniki prac zespołów zostaną przedstawione już 21 lutego br. Minister Sawicki zwrócił uwagę, że rozwiązania muszą być zgodne z prawem krajowym i oczywiście z prawem unijnym, z mechanizmami Wspólnej Polityki Rolnej oraz dostosowane do możliwości finansowych państwa.

Przedstawiciele 17 organizacji i związków zawodowych rolników oraz przetwórców uczestniczyć tez będą w przygotowaniu propozycji ustawy o Trójstronnej Komisji Dialogu Społecznego w Rolnictwie.

- To tam powinien mieć miejsce cywilizowany dialog o trudnych problemach. Trudne sprawy możemy rozwiązać w sposób cywilizowany. Rokosz i wyjście z sali chwilowo może i dodaje animuszu, ale nie rozwiązuje problemu – podkreślił minister Sawicki.

Zgodnie z zapowiedziami dziś cały dzień odbywały się rozmowy z przedstawicielami rolników. W pierwszym uczestniczyli młodzi rolnicy ze Związku Zawodowego Centrum Narodowego Młodych Rolników. Dyskutowano o możliwościach jakie dają rozwiązania przyjęte w nowym PROW na lata 2014–2020. Dla tej grupy beneficjentów przeznaczonych zostało 585 mln euro. Dodatkowo są jeszcze 23 mln euro z obecnej perspektywy finansowej.

Kolejną grupą, z którą minister Sawicki prowadził rozmowy byli przedstawiciele organizacji zrzeszonych w COPA-COGECA (na zdjęciu).Tagi:
źródło: