| Autor: mikolaj

M. Sawicki: Warto skorzystać z oferty, którą przedstawiają gospodarstwa agroturystyczne

- Maj to ostatnie dni na podejmowanie decyzji – gdzie i jak wypoczywać – zwrócił uwagę minister Marek Sawicki otwierając konferencję prasową poświęconą turystyce wiejskiej. - 30 kwietnia zapowiadałem w „Ziołowym Zakątku” specjalne spotkanie poświęcone tylko temu wydarzeniu - dodał szef resortu.

M. Sawicki: Warto skorzystać z oferty, którą przedstawiają gospodarstwa agroturystyczne

Warto skorzystać z oferty, którą przedstawiają gospodarstwa agroturystyczne

- Warto skorzystać z oferty, którą przedstawiają gospodarstwa agroturystyczne – zachęcał minister Sawicki zwracając uwagę, że – to nie tylko wysoki standard usług, wspaniałe jedzenie i przepiękna przyroda, to także powrót do przeszłości, powrót do korzeni.

W konferencji uczestniczyli ponadto: podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Tomasz Jędrzejczak, prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke oraz prezes Zarządu Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej Wiesław Czerwiec.


Wiceminister zwrócił uwagę na fakt, że systematycznie rośnie znaczenie możliwości 3-4 dniowych wyjazdów na wypoczynek, a takie propozycje posiadają gospodarstwa agroturystyczne, których jest ponad 8 tysięcy.

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej przypomniał, że na początku maja podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy POT a MRiRW. Według prezesa Szmytke nasi rodacy odkrywają Polskę na nowo i to również dzięki wspaniałej kuchni i regionalnym przysmakom.


Natomiast szef Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej zwrócił uwagę na bogactwo oferty spędzania czasu wolnego na terenach wiejskich. Podkreślił coraz większą specjalizację i ukierunkowanie ofert pod oczekiwania turystów.

Agroturystyka w Polsce

Działalność agroturystyczną prowadzi ponad 8 tysięcy gospodarstw rolnych, w których jest 84,5 tysięcy miejsc noclegowych. Najczęściej odwiedzane regiony to Karpaty i Pojezierze Mazurskie. Prawie 40% funkcjonujących gospodarstw agroturystycznych w Polsce znajduje się w województwach: małopolskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Najmniej kwater agroturystycznych znajduje się w województwach łódzkim, opolskim i lubuskim. Niemniej jednak obiekty takie występują na terenie całego kraju, w tym na obszarach nie będących typowymi regionami turystycznymi.

W ciągu 2014 r. z noclegów w pokojach gościnnych i kwaterach agroturystycznych skorzystało 612,5 tys. turystów, wśród których 7% stanowili turyści zagraniczni, głównie z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Pokoje gościnne i kwatery agroturystyczne są w dużej mierze obiektami sezonowymi, dlatego najwięcej turystów nocowało w nich w miesiącach wakacyjnych (lipiec i sierpień).

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!