| Autor: redakcja6

O czym należy pamiętać podczas wakacji?

Wakacje w otoczeniu przyrody cieszą się coraz większą popularnością. Obecność turystów w takich miejscach łączy się jednak z zagrożeniem dla cennych przyrodniczo obszarów, wynikającym m.in. z deptania roślin, niszczenia runa leśnego, postępowania procesów erozyjnych, czy niepokojenia zwierząt.

O czym należy pamiętać podczas wakacji?
Ministerstwo Środowiska, włączając się w akcję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”, przypomina na co, wyjeżdżając na wakacje, należy zwrócić uwagę, aby urlop był bezpieczny, przyjemny i co najważniejsze bliski naturze.
 

Wypoczywaj w czystym środowisku


Gdy jesteś w lesie, górach, nad morzem, czy w innym równie urokliwym miejscu zawsze pamiętaj, aby po sobie posprzątać.  Dla niektórych zwierząt porzucone torby plastikowe wyglądają jak pokarm i stanowią poważne zagrożenie. Żyłki wędkarskie zostawione w wodzie i na plaży są również śmiertelnym niebezpieczeństwem dla zwierząt. Nie zaśmiecaj ich domu.
 

Segreguj


W całej Polsce od lipca 2017 r. będzie obowiązywał wspólny system segregacji odpadów. Pamiętaj, że im więcej ich posegregujesz, tym mniej odpadów trafi na wysypisko. Dzięki segregacji możliwe jest odzyskanie surowców i przerobienie ich na nowe produkty. Czy wiesz, że z butelek plastikowych może powstać ciepły polar, czy pluszowy miś, który może za chwilę stać się ulubioną zabawką Twojego dziecka?
 

Nie porzucaj odpadów na dzikich wysypiskach


Składowanie odpadów na dzikich wysypiskach jest nielegalne i szkodliwe. Tworzywa sztuczne rozkładają się setki lat. Jednorazowa torebka foliowa rozkłada się 120 lat, opona samochodowa 300-500 lat, a plastikowa butelka nawet 1000 lat! Toksyny dostają się do gleby i wód gruntowych, a widok i odór dzikiego wysypiska skutecznie odbierze Tobie i Twojej rodzinie przyjemność z niedzielnego spaceru po lesie. Wywóz śmieci do lasu pociąga za sobą nieodwracalne szkody dla krajobrazu, ekosystemu, kondycji fauny i flory. Zwiększona ilość biogazów na terenie dzikiego wysypiska może doprowadzić do jego zapłonu, a chorobotwórcze bakterie i grzyby mogą skazić wodę, którą pijesz.
 

Podziwiaj przyrodę z dystansu


Nie podchodź zbyt blisko do dzikich zwierząt i nie dotykaj ich, ponieważ szybko się denerwują w obecności ludzi. Nie dokarmiaj zwierząt, bo będą podchodzić bliżej ludzi i mogą stanowić zagrożenie. Rozbij namiot tam, gdzie nie będziesz niepokoić zwierząt wychowujących młode, ani nie uszkodzisz cennego ekosystemu. Jeśli znajdziesz młode, albo jaja zwierząt, nigdy ich nie dotykaj. Może to spowodować odrzucenie ich przez matkę. Gdy się niepokoisz o odkryciu, zawiadom odpowiednie służby.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: