| Autor: redakcja1

Ostrzeżenie o zagrożeniach prosto na ekran telefonu

Gwałtowne zjawiska pogodowe: nawałnica, ulewne deszcze czy grad, wyrządziły tego lata Polakom wiele strat. Jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem? Podstawa to przede wszystkim świadomość zagrożenia.

Ostrzeżenie o zagrożeniach prosto na ekran telefonu
Podczas nawałnic, które nawiedziły kraj w połowie sierpnia zginęło 6 osób, a 55 zostało rannych. Olbrzymie były też straty materialne. Wielu osobom nie udało się znaleźć schronienia, gdyż o zbliżającym się zagrożeniu nie dowiedziały się na czas. Przy tak gwałtownych zjawiskach niezbędna jest pełna wiedza na temat pogody, dzięki czemu będziemy mieć więcej czasu, by zabezpieczyć swoje domostwa, a przede wszystkim by znaleźć bezpieczne schronienie. Nie każdy regularnie sprawdza pogodę, szczególnie że dynamika zjawisk sprawia, że sprawdzalność prognoz bywa kiepska, ale każdy może w razie potrzeby otrzymać… specjalne ostrzeżenie.
 
RSO – jak to działa?
 
Pierwsza możliwość to skorzystanie z Regionalnego Systemu Ostrzegania. Dzięki niemu każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację w smartfonie, może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach lub klęskach żywiołowych.
 
Komunikaty tworzy Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ostrzeżenie RSO pojawia się na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, można je też zobaczyć w programach regionalnych Telewizji Polskiej na przykład w postaci zwięzłego komunikatu odsyłającego na daną stronę telegazety. O zagrożeniu może informować także bezpłatna aplikacja w telefonach komórkowych.  Można ją znaleźć w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”. Jest ona również do pobrania ze stron urzędów wojewódzkich. Jakie są główne zalety aplikacji?
  • bieżący dostęp do ostrzeżeń o sytuacjach nadzwyczajnych w całym kraju;
  • możliwość otrzymywania informacji: meteorologicznych, hydrologicznych, drogowych, ogólnych;
  • przegląd informacji o stanach wód w rzekach całej Polski;
  • dostęp do bazy wiedzy w postaci poradników postępowania w sytuacjach kryzysowych.
Co ważne, ostrzeżenia pochodzą z wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, które otrzymują informacje o zagrożeniach m.in. od Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) czy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
 
RSO przekazuje informacje dotyczące nie tylko klęsk żywiołowych: burz i nawałnic, wichur, powodzi, upałów, silnych mrozów, ale także dotyczące alarmów bombowych, zagrożenia terrorystycznego, pożarów, skażenia substancją toksyczną czy też pierwszej pomocy.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!