| Autor: topnasiona

Pierwsze zbiory kukurydzy – 13-15 t/ha

W południowo-zachodniej Polsce rozpoczęły się pierwsze zbiory kukurydzy na ziarno.

Pierwsze zbiory kukurydzy – 13-15 t/ha

Trudno jeszcze ocenić poziom plonowania, ale patrząc na ilość przyczep zwożonych z pola, kierownik gospodarstwa ocenia, że szykują się  bardzo dobre zbiory Anovi. Pierwsze kombajny wyjechały już 25 września września. Wilgotność ziarna natomiast wahała się w granicach 28-32 %. Obecnie z każdym dniem wilgotność ziarna powoli choć regularnie spada. To kolejny sezon w którym Anovi zbierana jest z bardzo niskimi wilgotnościami.

Takie wilgotności nie dziwią producentów tej odmiany ponieważ Anovi znana jest z ultraszybkiego dosychania ziarna. Za tak dobre oddawanie wody odpowiedzialna jest specyficzna budowa ziarniaków typu flit-dent. Dzięki temu odmiana także wyjątkowo łatwo się suszy w suszarni co obniża koszty. Podobnie w okolicach Łagiewnik w województwie dolnośląskim wilgotność Anovi wyniosła 32,2%/ a plon 13,94 t/ha. Przez kolejne kilka dni trudno będzie wjechać kombajnami w pola ponieważ pogoda jest typowo jesienna. Obfite opady deszczu i niskie temperatury powodują, że dosychanie ziarna przebiega wyjątkowo wolno. Trzymamy jednak kciuki za terminowe zbiory. O ile o nowe i wczesne odmiany jak Anovi nie musimy się martwić, to odmiany późniejsze mogą być bardzo późno zbierane. Istnieje realna obawa, że uniemożliwi to wykonanie uprawek i siew pszenicy w optymalnym terminie. Jak co roku pozostaje też otwarte pytanie na jakie odmiany postawić. Czy ryzykować z odmianami późnymi czy bezpieczniej postawić na wydajne, wczesne odmiany eliminując straty powodowane przez jesienne wyleganie i dziką zwierzynę.

W badaniach COBORU w sezonie 2019 Anovi była drugą odmianą na 42 oceniane odmiany w grupie wczesnej z najniższą wilgotnością ziarna – średnio 23,6% podczas zbiorów. W 2018 roku średnia wilgotność Anovi w badaniach COBORU była jeszcze niższa i wyniosła 18,9%. Był to drugi najlepszy wynik pod względem wilgotności na 44 badane odmiany z grupy wczesnej i 5 lokata na 131 badane odmiany!Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!