| Autor: redakcja6

Wzrost cen piwa w Polsce. Sprawdź dlaczego

Cena piwa, która wzrosła pierwszy raz od 2010 roku, osiągnęła w grudniu ubiegłego roku poziom 5,15 zł litr.

Wzrost cen piwa w Polsce. Sprawdź dlaczego
W kwietniu 2010 roku zanotowano rekordową cenę za litr piwa wynoszącą 5,30 zł. Od tamtego czasu cena systematycznie spadała. Jednakże od niedawna obserwuje się ponowny wzrost wartości tego trunku.
 
Do głównych przyczyn tej sytuacji zaliczana jest zmiana gustów smakoszy piwa. Zdaniem specjalistów, większość konsumentów od pewnego czasu sięga po piwa klasy premium i super premium, które są z reguły nieco droższe od piw niepasteryzowanych, ciemnych i smakowych.
 
Według przedstawiciela Kompanii Piwowarskiej, popularność piw premium i super premium nie jest jedyną przyczyną rosnących kosztów sprzedaży tego rodzaju alkoholu. Do głównych bodźców wzrostu cen zalicza także rosnącą presję kosztową, spowodowaną wzrostem kosztów produkcji opakowań, energii oraz surowców.
 
Z kolei zdaniem prezesa Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich, tendencja wzrostowa jest wywołana polaryzacją rynku. Dochodowość produkcji piwa przez browary stoi bowiem na granicy opłacalności. Dlatego cena raczej nie ulegnie obniżeniu.
 
Odmiennego zdania jest właściciel innego z czołowych producentów piw. W jego opinii, wzrost cen sprzedaży piwa jest chwilowy i wynika z gustów konsumentów, a co za tym idzie - spadku zainteresowania piwami niepasteryzowanymi. Jego zdaniem nie przełoży się to bezpośrednio na długofalowe podwyżki.

Warto dodać, że rynek piwa jest jednym z najbardziej stabilnych. Od wielu lat ceny piwa kształtują się na względnie stabilnym poziomie nie poddając się wpływowi czynników zewnętrznych.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!