| Autor: redakcja6

Przełomowe decyzje w sprawie gazu łupkowego

Według premiera, Donalda Tuska, sprawa gazu łupkowego i przyspieszenie legislacji jest priorytetem w 2014 roku, gdyż bezpieczeństwo energetyczne jest związane z bezpieczeństwem energetycznym całego kraju.

Przełomowe decyzje w sprawie gazu łupkowego
Premier dodał także, że jest to przedsięwzięcie na bezprecedensową skalę.
 
- Dziś rozumiemy lepiej niż kilka lata temu, że aby liczyć pieniądze z gazu łupkowego, trzeba przede wszystkim zacząć go wydobywać - powiedział premier.
 
- Za dwa tygodnie na posiedzeniu rządu zostanie przedstawiony projekt ustawy dotyczący wydobycia gazu z łupków - zapowiedział premier Donald Tusk.
 
- Eksploracja gazu łupkowego może mieć fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego w przyszłości. Prace miały na celu pogodzenie dwóch interesów - maksymalnej kontroli geologicznej i finansowej, aby maksymalizować zyski i podnosić bezpieczeństwo przy eksploracji i jednocześnie przepisy miały zachęcić inwestorów - zaznaczył szef rządu.
 
Zdaniem premiera, przyspieszenie regulacji w sprawie gazu łupkowego było priorytetem. - Potrzeba ustawy, która musi zdebiurokratyzować  proces poszukiwań gazu łupkowego i w przyszłości eksploracji - stwierdził Donald Tusk.
 
Dodał, że coraz więcej krajów stawia na gaz z łupków m.in. Wielka Brytania.
 
Nie powstanie Narodowy Operator Kopalin Energetycznych (NOKE). Funkcje te będą pełnione przez inne, istniejące instytucje.
 
Minister środowiska powiedział z kolei, że w tym roku możliwy jest pierwszy komercyjny odwiert ze złóż gazu łupkowego. Zapowiedział także uproszczenia administracyjne, z których skorzysta branża wydobywcza.

Maciej Grabowski stwierdził, że ten rok będzie przełomowy jeśli chodzi o gaz łupkowy.

Pozostałe priorytety:

  • Do 2018 roku przeznaczymy 300 mln zł na dopłaty do kredytów na energooszczędne budownictwo mieszkaniowe. Dotacja dla domów jednorodzinnych to od 30 tys. do 50 tys. zł. Dotacja dla mieszkań wyniesie od 11 tys. do 16 tys. zł
  • Zakończą się ważne inwestycje związane z gospodarką wodną. Chodzi m.in. o modernizację tzw. wrocławskiego węzła wodnego. Zapewni to bezpośrednią ochronę przeciwpowodziową dla Wrocławia, dla ok. 600 tys. osób.
  • Uruchomiony tzw. informatyczny system osłony kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami przeciwpowodziowymi, który obejmuje 253 rzeki pozwoli lepiej reagować w czasie zagrożeń związanych z powodziami.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!