| Autor: redakcja1

Rekompensaty dla gospodarstw domowych

- Ministerstwo energii przygotowało ustawę, przewidującą pakiet działań osłonowych dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw w kontekście ewentualnego wzrostu cen energii elektrycznej – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas konferencji prasowej 10 grudnia 2018 r.

Rekompensaty dla gospodarstw domowych
Minister Tchórzewski przypomniał działania resortu, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Przygotowaliśmy Politykę energetyczną Polski do 2040 r. która określa kształt miksu energetycznego na kolejne dziesięciolecia –przypomniał. Dodał, że ponadto w Sejmie trwają prace nad ustawą o wysokosprawnej kogeneracji. Działają także już ustawa o rynku mocy i nowelizacje ustawy o odnawialnych źródłach energii.

 
Minister podkreślił również znaczenie procesu restrukturyzacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wprowadzonych normach jakości paliw stałych.

Dzięki naszym regulacjom z rynku zniknęły paliwa najgorszej jakości – zaznaczył.

 
Szef resortu energii nawiązał do sytuacji na rynku UE i związanego z tym wzrostu cen uprawnień do emisji CO2.

To co dzieje się w innych krajach unijnych przekłada się bezpośrednio na sytuację w Polsce. Dlatego w ME pracujemy nad odbudowaniem zaufania społecznego do coraz bardziej restrykcyjnej polityki klimatycznej – powiedział.

Podjęliśmy wszelkie działania, które mają ochronić naszych obywateli przed ewentualnymi wzrostami cen prądu – podkreślił.

 
Ministerstwo energii przygotowało projekt ustawy, który zakłada program rekompensat. – Będzie on obejmował m.in. gospodarstwa domowe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Program zakłada powołanie Funduszu Efektywności Energetycznej i Rekompensat, a jego koszt to ok. 4-5 mld zł. Środki na ten cel pochodzić będą m.in. ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, środków budżetowych oraz wpływów z innych środków publicznych  – wyjaśnił minister Tchórzewski.
 
Rekompensaty obejmować będą okres od stycznia do grudnia 2019 r.

Dla gospodarstw domowych system ten nie będzie uciążliwy, a rekompensaty naliczana będzie automatycznie w formie rabatu przez spółki energetyczne dostarczające energię – wyjaśnił.

– Jeszcze raz mogę zapewnić, że wydatki gospodarstw domowych za energię elektryczną pozostaną bez zmian – podkreślił minister Tchórzewski.


Tagi:
źródło: