| Autor:

Rośnie liczba niewypłaconych wynagrodzeń pracowniczych

Według Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) tendencja niewypłacania wynagrodzeń pracowniczych rośnie od 2008 roku.

 

W roku poprzednim spośród skontrolowanych pracodawców, aż 32 procent z nich naruszyło przepisy dotyczące wypłaty wynagrodzeń. Jak wykazały kontrole, blisko 121 tysięcy osób nie otrzymało ich w ogóle, a powstałe zaległości sięgnęły poziomu 114 milionów złotych. Niestety w bieżącym roku ta suma już wzrosła do 144 milionów złotych.

 

Co więcej, otóż w okresie pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku liczba śmiertelnych wypadków przy pracy spadła o 13 procent. Poza tym aż o blisko 30 procent mniejsza jest liczba poszkodowanych pracowników z ciężkimi obrażeniami ciała.

 

Ponadto w 2010 roku doszło do 424 wypadków śmiertelnych. Z kolei przeszło 600 osób miało ciężkie obrażenia ciała, co oznacza poprawę warunków pracy.

 

Niestety rośnie liczba skarg kierowanych do PIP-u. W tym roku jest ich już powyżej 7 tysięcy, a to jest o blisko 2 tysiące więcej niż w roku ubiegłym.

 

Jeśli chodzi o najczęstsze naruszenia do jakich dochodzi to prawo do wynagrodzenia za wykonywana pracę oraz do prawo do bezpiecznej pracy.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!