| Autor: redakcja1

Rośnie różnica w wycenie diesla i benzyny

W połowie 45-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,54 zł/l i 6,69 zł/l. Oznacza to, że ceny popularnej 95-ki i diesla wzrosły odpowiednio o 7 gr/l i 23 gr/l w skali tygodnia. W tym samym czasie wycena LPG pozostała na niezmienionym poziomie - 3,09 zł/l średnio. Podwyżki cen gazu miały miejsce wcześniej.

Rośnie różnica w wycenie diesla i benzyny
Po przegranych przez rządzących wyborach motywacja do sztucznego utrzymywania cen paliw na najniższym w UE poziomie mocno zmalała. Ceny w hurcie zaczęły zdecydowanie rosnąć i to mimo niższych notowań ropy i gwałtownego umocnienia złotego. Oznacza to, że PKN Orlen wyceniał wcześniej paliwa (hurt i detal) w sposób zupełnie dowolny, realizując politykę rządu.

Warto zauważyć, że krajowe ceny ciągle jeszcze znacznie odbiegają od tych obowiązujących u naszych unijnych sąsiadów, ale ta różnica maleje.
 
Ceny średnie paliw w detalu: 08-11-2023 / zmiana tygodniowa:
• Pb98: 7,14 zł/l (+9 gr/l);
• Pb95: 6,54 zł/l (+7 gr/l);
• ON: 6,69 zł/l (+23 gr/l);
• LPG: 3,09 zł/l ( 0 gr/l).

Ceny w hurcie mocno spadały przez pierwsze 3 tygodnie września po stabilizacji w sierpniu i mocnym odbiciu w lipcu. W lipcu właśnie wzrosty cen na stacjach nie nadążały za tymi w hurcie, ponieważ PKN Orlen utrzymywał niskie poziomy cen na sieci własnych stacji. Stąd marże modelowe wszystkich sprzedawców paliw były przez wiele tygodni zerowe lub wręcz ujemne.

We wrześniu nastąpiło ręczne sterowanie cen w oderwaniu od realiów rynkowych, a podyktowane zbliżającymi się wyborami. W tydzień po wyborach PKN Orlen rozpoczął proces urealniania cen paliw.

W konsekwencji ceny hurtowe dwóch głównych paliw wzrosły do teraz o 36 groszy na litrze benzyny 95 oktanów i aż o 59 groszy na litrze diesla.

Jednak, nawet po ostatnich podwyżkach, paliwa są ciągle dużo tańsze na stacjach w stosunku do swoich historycznych maksimów z ubiegłego roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023). Jednocześnie diesel kosztuje na stacjach o 15% mniej niż przed rokiem, ale cena Pb95 jest o tylko 1% niższa w skali roku.

Jeśli jednak dołożymy do obecnych poziomów 1,1-1,3 zł/l (na podstawie cen u naszych południowych sąsiadów), to okaże się, że obydwa paliwa byłyby na stacjach droższe niż rok temu.


Tagi:
źródło: