| Autor: redakcja1

VII Festiwal Pasztetników i Potraw z Gęsi

Tegoroczny VII Festiwal Pasztetników i Potraw z Gęsi odbędzie się 22-23 września w Ostrzeszowie. Powstał on z inicjatywy Ostrzeszowskiej Lokalnej Grupy Działania.

VII Festiwal Pasztetników i Potraw z Gęsi
Ostrzeszów znajduje się w tej części geograficznej Polski, w której produkuje się 30% gęsiny pochodzenia polskiego. Inicjatywą jest powrót do potraw z gęsi, których spożycie w Polsce jest niestety na bardzo niskim poziomie. Nazwa festiwalu pochodzi od zawodu pasztetnika, który jest ukoronowaniem sztuki kulinarnej. Smak pasztetów powinien być zależny od obszaru z jakiego pochodzi i od osoby, która go wytwarza. Dlatego istotne jest podkreślenie terminu pasztetnik, a nie pasztet.
 
Pierwszego dnia festiwalu, tj. 22 września będą odbywały się liczne konkursy. Kluczowym i zarazem najistotniejszym będzie ten na najlepszy pasztet lub potrawę z gęsi. Możliwe będzie wówczas zaprezentowanie efektów z działania OLGD, jakim było wręczenie piskląt gęsi w dniu 15 maja 2012r. Przewidziane są również inne konkursy, tzw. przy okazyjne. W tym roku 130 lat działania obchodzi Koło Pszczelarzy w Ostrzeszowie i z tej okazji podczas festiwalu odbywać się będą konkursy, w których zaprezentować będzie można m.in. miód pitny i miodówkę. Kolejnym przewidzianym w tym dniu konkursem będzie ten na podpiwek. Jest to zapominany już napój, który zasłynął niegdyś przede wszystkim jako napój gaszący pragnienie podczas żniw i sianokosów. Innym wydarzeniem w pierwszym dniu festiwalu będą obrady kapituły.
 
Kolejny dzień festiwalu, 23 września rozpocznie się uroczystą galą i wręczeniem nagród. Odbędzie się to w ostrzeszowskim Kinoteatrze. Wręczone zostaną nagrody za wyżej wymienione konkursy: pasztetów, potraw z gęsi, miodówek i podpiwków.
 
Po wręczeniu nagród nastąpi cześć główna, czyli sam festiwal, na którym prezentować się będą koła gospodyń wiejskich. Zarówno te z Powiatu Ostrzeszowskiego jak i inne koła, spoza niego. Podczas drugiego dnia festiwalu, prezentować się będą także stoiska z produktami regionalnymi i tradycyjnymi. Dla najmłodszych uczestników festiwalu przewidziane są liczne gry i zabawy. Dla starszych będą stoiska z piwem. Całokształt tego wydarzenia otoczony będzie występami na scenie różnych zespołów.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!