| Autor: redakcja1

W czasie letnich upałów pamiętajmy o dzieciach i seniorach

Lato w pełni. Temperatury w słońcu są coraz wyższe, dlatego w czasie wypoczynku i wakacyjnych aktywności zatroszczmy się o najbliższych, szczególnie o dzieci i seniorów – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W czasie letnich upałów pamiętajmy o dzieciach i seniorach
Aby bezpiecznie spędzić urlop z rodziną i cieszyć się słońcem, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze chrońmy dzieci i osoby starsze przed nadmiernym przegrzaniem, nasłonecznieniem i odwodnieniem. Jeśli już musimy przebywać na zewnątrz, nośmy przewiewnie ubrania i obuwie. Nie zapominajmy również o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.
- Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci i seniorów. Pamiętajmy, że upały mogą być niebezpieczne dla osób z nadciśnieniem, mających problemy z sercem i chorych na cukrzycę. Dlatego bądźmy przezorni. Pomyślmy o własnym zdrowiu i zdrowiu innych – mówi minister Marlena Maląg.
Dla lepszego nawodnienia organizmu pijmy regularnie duże ilości płynów, unikając napojów zabierających cukier lub alkohol. Spożywajmy lekkie posiłki, zwracając uwagę na ich świeżość – szczególnie nabiału, lodów i mrożonek.

Ważne jest również unikanie forsownego wysiłku fizycznego oraz dużych różnic temperatur np. między klimatyzowanymi pomieszczeniami a temperaturą na zewnątrz. 

W ciągu dnia zasłaniajmy okna po stronie nasłonecznionej, utrzymując chłód w pomieszczeniu. Zamykajmy drzwi i okna w pomieszczeniach klimatyzowanych. Unikajmy wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia tj. między 10:00 a 17:00. W upalne dni pilnujmy, aby nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt.

Najlepiej unikajmy nadmiernego nasłonecznienia, gdy jednak się opalamy, używajmy kremów z filtrem ochronnym. Korzystajmy również z chłodnych pryszniców i kąpieli, ale pamiętajmy, że zimny prysznic po przebywaniu w upale może spowodować szok termiczny.
- Obserwujmy reakcje swojego organizmu podczas upałów. Gdy zauważymy niepokojące oznaki i złe samopoczucie, zwróćmy się o pomoc do lekarza – mówi minister rodziny.
Objawy przegrzania to osłabienie, zawroty głowy, nudności i wymioty, a także kurcze mięśni i utrata przytomności.

W razie niebezpieczeństwa najlepiej skontaktujmy się z odpowiednimi służbami.
  • 112 – numer alarmowy
  • 999 – Pogotowie Ratunkowe
  • 998 – Straż Pożarna
  • 997 – Policja


Tagi:
źródło: