| Autor: redakcja11

Wizyta Xi Jinpinga w Polsce potwierdzeniem gospodarczego zbliżenia

Otwarcie rynku chińskiego na polskie produkty, rozwój handlu i inwestycji infrastrukturalnych - to tematy wizyty Xi Jinpinga w Polsce. Chińskie i polskie firmy mają podpisać szereg umów dwustronnych.

Wizyta Xi Jinpinga w Polsce potwierdzeniem gospodarczego zbliżenia
Przewodniczący ChRL z małżonką do Polski przybył w niedzielę wieczorem. Oficjalny program wizyty rozpoczął się następnego dnia rano. Przed godz. 10 prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą powitali Xi Jinpinga.
 
Drugim punktem programu jest podpisanie szeregu umów handlowych i porozumień dwustronnych.
 
Te najważniejsze dotyczą lotnictwa cywilnego, współpracy międzyrządowej w zakresie projektów infrastrukturalnych czy otwarcia chińskiego rynku na polskie jabłka. Relacje Polski i Chin mają zostać podniesione do poziomu wszechstronnego strategicznego partnerstwa.
 
Następnie chiński prezydent spotka się z marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim,  Stanisławem Karczewskim a także z premier Beatą Szydło.
 
Ponadto zaplanowano udział Andrzeja Dudy i Xi Jinpinga w Forum Regionów w hotelu Sheraton. Późnym południem szefowie państw symbolicznie otworzą linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express.
 
Kolacja na Zamku Królewskim we wtorek zakończy oficjalną wizytę przewodniczącego ChRL w Polsce.
 
"Ta wizyta to potwierdzenie nowego otwarcia"
 
- Wizyta przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej to potwierdzenie nowego otwarcia, jakie nastąpiło w relacjach polsko-chińskich podczas wizyty Andrzeja Dudy w Chinach jesienią ubiegłego roku - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
 
Podkreślił, że Polska odgrywa kluczową rolę w strategicznym projekcie ekonomicznym zbudowania nowego lądowego połączenia Chin z Europą. - Chcemy być dla Chin centralnym partnerem w Europie Środkowej - zaznaczył Szczerski.

Czytaj dalej na nastepnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!