| Autor: redakcja1

Wspólnie dla większego bezpieczeństwa

Do 6 stycznia potrwa akcja „Świeć blaskiem z odblaskiem”. To wspólne działanie RDLP w Warszawie oraz stołecznej Straży Miejskiej.

Wspólnie dla większego bezpieczeństwa
Piesi są najsłabiej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego i niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków. Jak wynika z policyjnych statystyk, w okresie od stycznia do września w wypadkach ginie ponad pół tysiąca pieszych. Jedną z głównych przyczyn jest nie używanie przez pieszych jakichkolwiek elementów odblaskowych. Tym samym są oni niewidoczni dla kierowców. 
 
W czasie złej widoczności, gdy pieszy nie posiada elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Po zmroku, bez elementów odblaskowych, pieszy jest widoczny w światłach mijania z odległości zaledwie 20 - 30 metrów. Często jest to za mało, aby uniknąć zderzenia.
 
Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w odblask, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już wcześniej, bo z odległości 130 -150 metrów. Dzięki temu, wzrasta szansa na uniknięcie wypadku.
 
Celem wspólnych działań jest ograniczenie liczby potrąceń pieszych przez kierujących pojazdami, a także podniesienie świadomości pieszych na temat zagrożeń z jakimi mogą spotkać się na drodze.
 
Akcja „Świeć blaskiem z odblaskiem” ruszyła w środę 21 grudnia. Od tego dnia, przed siedzibą główną  warszawskiej Straży Miejskiej przy ul. Młynarskiej 43/45, a także przed Oddziałem Terenowym Straży Miejskiej przy al. Solidarności 102, będą czekały przystrojone odblaskami drzewka, które zostały dostarczone przez leśników z RDLP w Warszawie. Każdy, kto chce świecić blaskiem, będzie mógł zdjąć odblask z choinek i być widoczny.
 
Zakończenie akcji nastąpi z nadejściem Trzech Króli, czyli 6 stycznia.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!