| Autor: redakcja1

Wyniki polskiego handlu zagranicznego produktami rolno-spożywczymi w okresie styczeń–sierpień 2023 r.

Od początku 2023 r. przychody z polskiego eksportu towarów rolno-spożywczych utrzymują się na poziomie większym niż przed rokiem. W okresie styczeń–sierpień 2023 r. wartość sprzedaży produktów rolno-spożywczych za granicę wyniosła 34,1 mld EUR i była wyższa o około 11% niż w porównywalnym okresie roku 2022.

Wyniki polskiego handlu zagranicznego produktami rolno-spożywczymi w okresie styczeń–sierpień 2023 r.
Jednocześnie import produktów rolno-spożywczych wyniósł 21,6 mld EUR i był wyższy o 6% niż przed rokiem. Szybsze tempo wzrostu wartości wysyłki niż importu spowodowało duży wzrost dodatniego salda handlu zagranicznego, które w okresie styczeń–sierpień 2023 r. ukształtowało się w granicy 12,5 mld EUR, czyli większym o 21%.

Wzrost wartości polskiego eksportu towarów rolno-spożywczych w okresie ośmiu miesięcy 2023 r. był stymulowany w dalszym ciągu wysokimi cenami transakcyjnymi na rynku unijnym i światowym, pomimo tendencji do spadku, a także zapotrzebowaniem na konkurencyjne cenowo i jakościowo produkty wytwarzane przez krajowy sektor żywnościowy. Do zwiększenia się sprzedaży w 2023 r., podobnie jak w latach poprzednich, przyczyniały się również działania ze strony przemysłu rolno-spożywczego w kierunku doskonalenia jakości wywożonych surowców i produktów oraz dywersyfikacji rynków zbytu.

Równocześnie nieco ograniczająco na przychody otrzymywane przez krajowych eksporterów branży rolno-spożywczej wpływały trendy do umacniania się waluty krajowej względem euro, które to odnotowano w okresie od połowy lutego 2023 r. do końca lipca 2023 r. Na statystykę otrzymywanych wyników handlowych miała też wpływ wysoka baza cen żywności w porównywalnym okresie 2022 r. spowodowana dynamicznym ich wzrostem po wybuchu wojny w Ukrainie. Nie bez znaczenia dla rynku eksportowego pozostawał czynnik ograniczonego dostępu do walut obcych niektórych krajów Afryki i Azji, co skutkowało zmniejszeniem zawieranych kontraktów.


Tagi:
źródło: