| Autor: redakcja1

Zboża ozime są zagrożone mączniakiem

W ostatnich dniach wykryto występowanie w oziminie mączniaka zbóż i traw. W związku z tym zalecana jest dokładna obserwacja upraw i w razie potrzeby natychmiastowa ingerencja.

Zboża ozime są  zagrożone mączniakiem

Pierwsze objawy tej choroby mogą pojawić się już na jesieni. Jest ona wywoływana przez grzyb, który poraża kłosy, liście oraz źdźbła. Dlatego też zabiegi ochronne wykonywane są już w fazie początkowego krzewienia i trwają one do końca etapu kłoszenia.


Do progów szkodliwości ekonomicznej wywołanej przez mączniaka prawdziwego zbóż i traw należeć będą w przypadku całego okresu krzewienia, gdzie blisko 50-70 procent zainfekowanych grzybem roślin. Z kolei w przypadku strzelania roślin w źdźbło to jest 10 procent zainfekowanych źdźbeł, a przy etapie kłoszenia to będą pierwsze widoczne objawy występowania tej choroby na liściu flagowym, podflagowym lub kłosie.


Niemniej jednak, istnieje możliwość ograniczenia występowania tego grzyba przez staranne i szybkie zaoranie pola by zniszczyć pożniwne resztki. Poprzez unikania przenawożenia azotem, a także niezbyt gęstego siania, jak i również unikania upraw innych zbóż znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie plantacji. Również stosując właściwe zmianowanie oraz dobierając prawidłowe odmiany zbóż oraz zaprawianie nasion.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!