| Autor: redakcja3

XX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej

Już tradycyjnie w Nowogrodzie odbyły się Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej, w tym roku uroczystość ta była organizowana już po raz 20. W jubileuszowym przeglądzie wzięło udział blisko 500. uczestników. Były też liczne konkursy oraz atrakcje dla zwiedzających, w tym kiermasz sztuki ludowej.

XX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej
W tym wyjątkowym wydarzeniu wziął udział wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski. – Już po raz 20. podęli się Państwo organizacji tego niezwykłego dnia, które śmiało możemy nazwać „świętem” Kurpiów. Dzień ten kultywuje tradycje naszego regionu, pokazuje niezwykle interesujący i ciągle żywy na naszych terenach folklor kurpiowski oraz sztukę ludową. Dzisiejsze wydarzenie w pełni oddaje wyjątkowy charakter i barwę województwa podlaskiego, promując różnorodność Podlasia pod względem etnicznym oraz kulturowym. Wszystkim organizatorom gratuluję rozwoju przedsięwzięcia, które każdego roku mile zaskakuje jego uczestników.

Wszyscy uczestnicy byli oceniani przez Jury w kategoriach: kapel, zespołów stylizowanych, śpiewaczych, gawędziarzy, solistów, instrumentalistów oraz tancerzy.
Wicewojewoda wręczył pamiątkowe grawertony dla najlepszej kapeli, najlepszemu zespołowi oraz najlepszemu soliście. Dodatkowo przekazał rownież listy gratulacyjne organizatorom wydarzenia w uznaniu za wkład włożony w przygotownie tego przedsięwzięcia już po raz 20.
 
W trakcie konkursu zwiedzający mogli obejrzeć pracę kowala, garncarza, rzeźbiarza czy wycinankarki, ginące już niestety zawody. Każdy mógł również spróbować swych sił podczas wspólnego wykonywania prac z twórcami. Dodatkowo uczestnicy uroczystości mogli zakupić podczas kiermaszu rękodzieła, przetwory bądź nalewki, w smaku takie jak robiły nasze prababcie.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!