| Autor: redakcja

Dożynki Kujaw i Pomorza 2018

W tym roku dożynki Kujaw i Pomorza 2018 odbędą się w niedzielę 2 września. W programie między innymi tradycyjne konkursy na wieńce dożynkowe i stoiska promocyjne powiatów i lokalnych grup działania, koncert, a na koniec zabawa taneczna.

Dożynki Kujaw i Pomorza 2018
W Wąbrzeźnie odbędą się w niedzielę (2 września) dożynki wojewódzko-diecezjalne, których gospodarzami będą marszałek Piotr Całbecki, przewodniczący sejmiku Ryszard Bober i ordynariusz diecezji toruńskiej Wiesław Śmigiel, a także samorządowe władze miasta i powiatu.

Wydarzenie rozpoczną konkurs wieńców dożynkowych (godzina 8-11), uroczysta msza święta w kościele śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza (godzina 11.30) oraz przemarsz korowodu dożynkowego do amfiteatru przy ulicy Podzamcze (godzina 13.30). W części oficjalnej (godzina 14) zaplanowano wystąpienia gospodarzy i zaproszonych gości, wręczenie odznaczeń i wyróżnień oraz ogłoszenie wyników konkursów dożynkowych. Część artystyczną (godzina 15.30) otworzy występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. O godzinie 17.30 na scenie pojawi się gwiazda wieczoru – zespół De Mono.

 Zaszczytną rolę starostów dożynek będą pełnić Anna i Radosław Cegielscy z Wielkich Radowisk w gminie Dębowa Łąka (powiat wąbrzeski). Państwo Cegielscy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 40 ha i wykorzystują każdą okazję, aby areał powiększać. Zajmują się przede wszystkim produkcją mleka i hodowlą bydła. Prowadzenie gospodarstwa znakomicie łączą z aktywnością społeczną. Pani Anna od 2010 roku jest sołtysem i z powodzeniem aktywizuje mieszkańców w działania na rzecz lokalnej społeczności, a pan Radosław jest aktywnym strażakiem w OSP. Wychowują czworo dzieci.
 
 
Dożynki, święto rolników i producentów żywności, są szczególnie ważne w takich regionach jak nasz, w którym uprawa, hodowla i przetwórstwo płodów rolnych są jedną z podstaw gospodarki. W 2017 roku wśród województw zajęliśmy pierwsze miejsce jeśli chodzi o uprawę cebuli gruntowej, w pierwszej trójce znajdujemy się także w powierzchni uprawy pszenicy, buraków cukrowych i kukurydzy na ziarno.


Tagi:
źródło: