| Autor: mikolaj

Drony monitorują ekwiwalent wodny śniegu

Nowy system automatycznego szacowania ekwiwalentu wodnego śniegu z zastosowaniem bezzałogowego statku powietrznego – to projekt badawczy Uniwersytetu Wrocławskiego realizowany wspólnie z Nadleśnictwem Świeradów.

Drony monitorują ekwiwalent wodny śniegu

Drony monitorują zaleganie śniegu

- Celem projektu jest konstrukcja nowatorskiego systemu służącego do wyznaczania ekwiwalentu wodnego śniegu w małej zlewni rzecznej, który będzie funkcjonował na żądanie i w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie będzie oparte na powiązaniu pomiarów fotogrametrycznych prowadzonych przez bezzałogowy statek powietrzny z modelami gęstości śniegu oraz systemami obserwacji hydrometeorologicznych. System będzie eksperymentalnie wdrożony dla zlewni górnej Kwisy w Górach Izerskich - mówi prof. Tomasz Niedzielski, kierownik projektu.

Projekt nie tylko umożliwi oszacowanie ile wody jest w śniegu, ale też w jakich dokładnie miejscach zalega śnieg. Dzięki temu badacze będą mogli stwierdzić, czy oraz ile wody może zagrażać miejscowościom leżącym w pobliżu.


- Laboratorium ma charakter mobilny: będzie to  samochód, w którym powstaje centrum obliczeniowe przetwarzające w terenie dane zbierane przez drona. Zespół badawczy wykonuje kilka lotów statkiem i już na miejscu badań, po chwili, dostępne będą mapy, które obrazują, gdzie i ile leży śniegu, ile zmagazynowanej jest w nim wody i w jakim stopniu może ona stanowić ryzyko powodziowe – opowiada prof. Niedzielski.

Projekt realizowany jest w ramach programu LIDER finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Nadleśnictwo Świeradów jest partnerem projektu, a p.o. nadleśniczy Lubomir Leszczyński oraz Katarzyna Męcina z Nadleśnictwa Świeradów wchodzą w skład zespołów badawczego i technicznego.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!