| Autor: mikolaj

Finał tegorocznej kampanii „Sprzątanie świata” już najbliższy weekend

Tysiące wolontariuszy w ten weekend po raz dwudziesty pierwszy wyruszą na wielkie sprzątanie polskich ulic, lasów i rzek. Finałowi tegorocznej kampanii „Sprzątanie świata” towarzyszyć będą pikniki ekologiczne, koncerty, happeningi i akcje edukacyjne. Inicjatorka kampanii Mira Stanisławska-Meysztowicz uważa, że w ciągu minionych dwudziestu lat Polacy stali się znacznie bardziej świadomi konieczności ochrony środowiska naturalnego.

Finał tegorocznej kampanii „Sprzątanie świata” już najbliższy weekend

Sprzątanie świata

Z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Środowiska wynika, że 97 proc. Polaków podejmuje przynajmniej jedno proekologiczne działanie w codziennym życiu. Co trzecia badana osoba zadeklarowała natomiast, że troska o środowisko jest istotnym elementem jej życia. Ankietowani z tej grupy przyznali, że oszczędzają energię i wodę, regularnie segregują odpady oraz działają zgodnie z zasadą zrównoważonego transportu. Trzech na czterech badanych uważa, że ochrona środowiska może pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy kraju.

Coraz więcej ludzi zdaje sobie z tego sprawę, że środowisko to my, my w nim żyjemy i my musimy o nie dbać. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale widać, że lasy są już o wiele czystsze, a ludzie chodzą z własnymi torbami na zakupy. To już się stało po prostu takim przyzwyczajeniem. Segregujemy odpady – tego nie było 20 lat temu, teraz jednak zdajemy sobie z tego sprawę, że w tych odpadach są surowce wtórne, które trzeba oszczędzić – mówi Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka fundacji Nasza Ziemia, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria.


Mira Stanisławska-Meysztowicz w 1994 roku założyła fundację Nasza Ziemia, która jeszcze w tym samym roku zainicjowała kampanię „Sprzątanie świata”. Wydarzenie to jest częścią ogólnoświatowego ruchu na rzecz ochrony środowiska „Clean up the World”. Mira Stanisławska-Meysztowicz uważa, że w ciągu minionych dwudziestu lat w Polsce bardzo zmieniła się świadomość ekologiczna. Widać to zwłaszcza w zachowaniu dzieci i młodzieży, które działań proekologicznych uczone są już w szkole.

Uważam, że sukces ostatnich 20 lat to jest właśnie ta segregacja odpadów, bo przecież wszystko wywoziło się na te wysypiska śmieci. Nie możemy być tacy rozrzutni. Często podróżuję pociągami i jestem zadowolona, że nawet na dworcach są już te pojemniki na segregację odpadów. To jest chyba jeden z największych sukcesów – mówi Mira Stanisławska-Meysztowicz.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!