Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Kierowco, uważaj na łosie!

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Problemy z nadmierną liczebnością łosia w woj. podlaskim to główny temat konferencji...

Problemy z nadmierną liczebnością łosia w woj. podlaskim to główny temat konferencji prasowej, w której udział wziął Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska. W spotkaniu w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku, uczestniczyli również: wojewoda podlaski, Bohdan Paszkowski, wicewojewoda Jan Zabielski, komendant wojewódzki Policji w Białymstoku, nadinsp. Daniel Kołnierowicz oraz zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Andrzej Gołembiewski.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji zaprezentowali statystyki wypadków z udziałem zwierząt, w tym łosia. Omówili także ich tragiczne skutki, zarówno dla człowieka, jak i dla zwierzęcia.
 
Dyrektor Andrzej Gołembiewski z RDLP w Białymstoku scharakteryzował populację łosia na podległym tej jednostce terenie. W 22 nadleśnictwach w woj. podlaskim i 9 w warmińsko-mazurskim jest ona monitorowana od 2000 r.

- Populacja tego zwierzęcia cały czas rośnie W roku 2000 liczyła 1100 osobników , dziś jest ich ponad 8000 – powiedział Gołembiewski.

 
Na terenie RDLP w Białymstoku od roku 2000 łosie spowodowały szkody w drzewostanach na powierzchni 3500 ha. W młodnikach zwierzęta te zgryzają pędy, w starszych drzewostanach uszkadzają korę. Aby zapobiec tym szkodom, leśnicy stosują osłony siatkowe albo grodzenie powierzchni leśnych. Działania te jednak nie są w pełni skuteczne.
 
Opinię Ministerstwa Środowiska przedstawił wiceminister Andrzej Konieczny:

- Łoś jest zwierzęciem łownym, ale od 2001 r. objęty jest całoroczną ochroną. Są rejony hodowlane, w których łosi jest bardzo dużo. Jego populacja zagraża bezpieczeństwu, a rolą władz publicznych jest jego zapewnienie – podkreślił Konieczny.

 
Wiceminister Andrzej Konieczny dodał także, że założenia ochrony łosia zostały wypełnione i nastąpił duży przyrost populacji tego zwierzęcia. Zaznaczył także, że w sytuacji gdy występuje min. 5 osobników na 100 ha powierzchni leśnej i bagiennej, można rozpocząć gospodarowanie tym gatunkiem.

- Od kilku lat w Ministerstwie Środowiska trwają prace, których celem jest racjonalne gospodarowanie populacją łosia – mówił wiceminister Andrzej Konieczny.

 
Na zakończenie konferencji Andrzej Konieczny dodał, że wszelkie decyzje zostaną podjęte po przeprowadzeniu szczegółowych analiz oraz konsultacji społecznych, zgodnie z zasadami rządowego procesu legislacyjnego.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • ROLTECHNIKA 2017
 • ROLTECHNIKA 2017

  W sobotę 19 sierpnia 2017 r. w Wilkowicach rozpoczęło się najważniejsze wydarzenie branżowe dedykowane rolnikom. Branża rolnicza bierze udział w XII edycji Wystawy Rolniczej ROLTECHNIKA. Targi...
 • I wiesz, co jesz - jajko
 • I wiesz, co jesz - jajko

  Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści. Bohaterem świątecznej edycji "I wiesz, co jesz" na Portalu Gospodarz.pl jest... jajko. Tekst został do nas...
 • play Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik
 • Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik

  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wraz z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiła projekt „Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik”.
 • Spadek połowów ryb na Bałtyku
 • Spadek połowów ryb na Bałtyku

  W 2017 r., jak wynika ze wstępnych danych, połowy ryb na Bałtyku wyniosły 136,85 tys. t i były o 1,3% niższe niż w roku poprzednim.
 • Produkcja ryb, przetworów rybnych i owoców morza
 • Produkcja ryb, przetworów rybnych i owoców morza

  W 2017 r. produkcja ryb, przetworów rybnych i owoców morza w dużych zakładach przemysłu rybnego wyniosła 443,08 tys. t i była o 1,1% niższa niż w roku poprzednim.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl