| Autor: redakcja11

Pomorskie tradycje wielkanocne

W ubiegłym tygodniu w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Oddział w Starym Polu obył się Wojewódzki Przegląd „Pomorski Stół Wielkanocny – Tradycyjne Potrawy, Ciasta, Pisanki i Palmy Wielkanocne”. Przybyły na niego przedstawicielki aż 21 Kół Gospodyń Wiejskich.

Pomorskie tradycje wielkanocne

Pomorskie tradycje wielkanocne

- To nie tylko zabawa. Przegląd pełni bardzo ważną funkcję – mówi Aleksander Mach, Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. – Wzmacnia lokalne więzi, integruje środowisko, pozwala na kultywowanie tradycji i obrzędów regionu.

Impreza rozpoczęła się od prelekcji Romana Klofczyńskiego pt. „U źródeł tradycji wielkanocnych”. O oprawę artystyczną zadbał m.in. Hubert Zaborowski - uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Malborku, który zagrał na trąbce min. utwór Antonio Vivaldi Cztery Pory Roku "Wiosna".

Konkurs na tradycyjną palmę

Mnóstwo emocji wzbudził konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną. W komisji konkursowej zasiedli wybitni znawcy tematu: Krystyna Rudzka – etnolog z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Danuta Dzięgiel z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Malborku oraz Elżbieta Szczukowska, Prezes Stowarzyszenia Mieszkańców i Sympatyków Wsi Rakowiec. Pierwsze miejsce zdobyło KGW z Tychnów. Nagrodzono także KGW Nowa Cerkiew KGW Dworek. Wyróżniono palmy stworzone przez KGW ,,Integracja” Szlagnowo i Ząbrowo oraz KGW Gniazdowo.

Na imprezie nie mogło zabraknąć degustacji ciast oraz potraw przygotowanych przez uczestników.

- Widzimy, jak ważne są takie wydarzenia – mówi Aleksander Mach. – Na tegoroczną imprezę przybyło ponad 100 uczestników. Myślę, że w przyszłych latach frekwencja może być nawet większa. 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!