| Autor: mikolaj

Wiejskie pejzaże w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Do Muzeum Ziemi Lubuskiej zawitał fragment najbardziej znanej kolekcji leszczyńskiego muzeum Galeria malarstwa polskiego o tematyce wiejskiej, jeden z większych tego typu zbiorów w Polsce.

Wiejskie pejzaże w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Kolekcja liczy prawie 800 obrazów oraz ponad 250 rysunków i grafik, blisko 400, w większości cenionych, artystów polskich – m.in. T. Axentowicza, J. Chełmońskiego, A. Fałata, W. Jarockiego, S. Kamockiego, I. Kossaka, A. Kotsisa, I. Malczewskiego, F. Pautscha, K. Sichulskiego, W Tetmajera, L. Wyczółkowskiego, S. Wyspiańskiego i M. Wywiórskiego. W Zielonej Górze można zobaczyć 50 płócien z tej kolekcji.

Niezwykle ważnym elementem ekspozycji jest malarstwo pejzażowe, ukazujące świat przyrody, z którą ludzie wsi byli ściśle związani, której biologiczny zegar odmierza ich życie w rytm wiosny, lata, jesieni i zimy. Artyści ukazują zarówno wizerunki samych chłopów, ich życie codzienne, pracę, warunki egzystencji, stosunki społeczne oraz wierzenia i obrzędy. Do ważnych tematów należą przedstawienia zwierząt z którymi społeczność wiejska jest organicznie związana. Także częstym elementem pejzażu ale również samoistnym tematem malarskim jest architektura z kościołami, dworami szlacheckimi, chłopskimi zabudowaniami czy wiatrakami.


Wystawie malarskiej, w celu oddania ducha wsi tamtych czasów, towarzyszą eksponaty wypożyczone z Muzeum Etnograficznego w Ochli.

Otwarcie wystawy 7 marca b.r. o godz. 17.00 – wstęp wolny, a ekspozycja prezentowana będzie do 1 czerwca b.r.

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!