| Autor: redakcja3

XIV Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu

Podlaskie Święto Chleba to jedno z największych wydarzeń folklorystycznych organizowanych w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Każdego roku gromadzi nie tylko mieszkańców naszego regionu, ale całej Polski. Uczestnicy tej uroczystości mogli zobaczyć dawne obrzędy żniwne i dożynkowe.

XIV Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu

XIV Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, której przewodniczył JE bp Tadeusz Pikus. Następnie cały orszak przejechał zaprzęgami konnymi na teren Muzeum, gdzie miało miejsce symboliczne dzielenie się chlebem wyprodukowanym ze zboża zebranego i zmielonego na terenie Podlasia, a następnie wypieczonego w pobliskiej piekarni.
 
- Dzielenie się chlebem to dzielenie się miłością. Jest to uroczystość, która ma swoją treść i przesłanie. Oprócz tego, że jest rozrywką, to ma też wymiar edukacyjny i historyczny – podkreślał  bp Tadeusz Pikus.
 
Po oficjalnym otwarciu nastąpił przejazd zabytkowych pojazdów mechanicznych należących do zbiorów muzeum i pokaz święcenia zwierząt. Podczas uroczystości uczestnicy mogli wziąć udział w obrzędach żęcia sierpem, koszenia kosą, zbierania i młócenia zboża a następnie wypieku chleba.
 
Wśród zaproszonych gości był wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski, który zabierając głos zwrócił się do uczestników słowami:
 
- Chleb jest dobrem i darem. Jest dziś powszechnie dostępny. Musimy nauczyć się szacunku do chleba i wzajemności podczas dzielenia się nim, a zwłaszcza teraz kiedy sytuacja ekonomiczna jest z wielu względów niesprzyjająca. Pielęgnujmy chleb, dbajmy o chleb, niech ten chleb nas jednoczy. Oby zawsze było go nam pod dostatkiem.
 
W amfiteatrze swoją twórczość prezentowały kapele i zespoły folklorystyczne. Podlaskie Święto Chleba zakończyło się wręczeniem nagród za konkurs wypieku chleba i wykonania równianki.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!