Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
XIV Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Podlaskie Święto Chleba to jedno z największych wydarzeń folklorystycznych organizowanych w...

Podlaskie Święto Chleba to jedno z największych wydarzeń folklorystycznych organizowanych w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Każdego roku gromadzi nie tylko mieszkańców naszego regionu, ale całej Polski. Uczestnicy tej uroczystości mogli zobaczyć dawne obrzędy żniwne i dożynkowe.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


XIV Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, której przewodniczył JE bp Tadeusz Pikus. Następnie cały orszak przejechał zaprzęgami konnymi na teren Muzeum, gdzie miało miejsce symboliczne dzielenie się chlebem wyprodukowanym ze zboża zebranego i zmielonego na terenie Podlasia, a następnie wypieczonego w pobliskiej piekarni.
 
- Dzielenie się chlebem to dzielenie się miłością. Jest to uroczystość, która ma swoją treść i przesłanie. Oprócz tego, że jest rozrywką, to ma też wymiar edukacyjny i historyczny – podkreślał  bp Tadeusz Pikus.
 
Po oficjalnym otwarciu nastąpił przejazd zabytkowych pojazdów mechanicznych należących do zbiorów muzeum i pokaz święcenia zwierząt. Podczas uroczystości uczestnicy mogli wziąć udział w obrzędach żęcia sierpem, koszenia kosą, zbierania i młócenia zboża a następnie wypieku chleba.
 
Wśród zaproszonych gości był wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski, który zabierając głos zwrócił się do uczestników słowami:
 
- Chleb jest dobrem i darem. Jest dziś powszechnie dostępny. Musimy nauczyć się szacunku do chleba i wzajemności podczas dzielenia się nim, a zwłaszcza teraz kiedy sytuacja ekonomiczna jest z wielu względów niesprzyjająca. Pielęgnujmy chleb, dbajmy o chleb, niech ten chleb nas jednoczy. Oby zawsze było go nam pod dostatkiem.
 
W amfiteatrze swoją twórczość prezentowały kapele i zespoły folklorystyczne. Podlaskie Święto Chleba zakończyło się wręczeniem nagród za konkurs wypieku chleba i wykonania równianki.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl