| Autor: mikolaj

50 000. CLAAS LEXION zjechał z linii montażowej

W fabryce CLAAS w Harsewinkel taśmę produkcyjną opuścił 50 000. egzemplarz modelu kombajn LEXION.

50 000. CLAAS LEXION zjechał z linii montażowej

CLAAS LEXION

W swojej obfitującej w sukcesy 21-letniej historii kombajn zbożowy LEXION stał się produktem flagowym koncernu CLAAS – producenta maszyn rolniczych działającego na arenie międzynarodowej. Jeden kombajn LEXION składa się 50 000 części, w ich wnętrzu znajduje się łącznie 4000 metrów przewodów elektrycznych i 215 metrów przewodów hydraulicznych. 50 000. LEXION, który został wykonany w wyjątkowym wzornictwie upamiętniającym jubileusz, będzie prezentowany na licznych targach i wystawach w całej Europie w nadchodzących miesiącach.
 
Po trwających niemal dekadę pracach projektowych w roku 1995 firma CLAAS przedstawiła pierwszy kombajn zbożowy LEXION. Seria 400 zapewniała wysoką wydajność prac rolniczych. Po raz pierwszy system omłotu APS z powiększonym do 600 mm bębnem młócącym został połączony z oddzielaniem ziarna ROTO PLUS. W ten sposób powstał system APS HYBRID, stosowany od tego czasu z powodzeniem jako sprawdzone i pewne rozwiązanie. Operatorzy mogli cieszyć się nową, wygodniejszą kabiną, która wyposażona była w zintegrowany komputer pokładowy CEBIS. Prowadzenie maszyny ułatwiały systemy sterowania GPS PILOT i LASER PILOT. Firma CLAAS, wprowadzając na rynek model LEXION, stworzyła nowy segment maszyn klasy premium dla rolnictwa. Sześć lat później w zakładzie produkcyjnym w Harsewinkel wyprodukowano jubileuszowy, 10 000. egzemplarz tego modelu – kombajn LEXION 480 o mocy 415 KM, z podwoziem gąsienicowym i wydajnością żniwną przekraczającą 40 t ziarna na godzinę.
 
W roku 2003 roku LEXION 500 dołączył do grona cieszących się uznaniem kombajnów klasy premium. Wyższa wydajność żniwna i techniczne udoskonalenia, takie jak dołączane pokrywy rotora umożliwiające dopasowanie powierzchni oddzielania i funkcja szybkiego zatrzymania przyrządów roboczych, stanowiły dla użytkowników duże udogodnienie. Dwa lata później firma CLAAS zaprezentowała serię 600, która z wydajnością żniwną na poziomie 70 t zboża na godzinę umożliwiła dalszy wzrost efektywności prac rolniczych. 
 
Począwszy od roku 2010, produkowane są największe dotychczas kombajny zbożowe typu LEXION 700. Mogą poruszajać się z maksymalną prędkością 40 km/h, pracują przy użyciu przyrządów żniwnych o szerokości do 12,30 m w sposób nieinwazyjny dla gleby i zorientowany na ochronę zasobów, wyposażone są w zaawansowane oprogramowanie, które dokładnie dokumentuje przebieg zbiorów i przekazuje operatorowi precyzyjne informacje.
 

W roku 2013 model LEXION 780 stał się kolejnym kamieniem milowym w historii kombajnów zbożowych Oprócz zbiornika ziarna o pojemności 13 500 l maszyna wyposażona jest w zintegrowany system wspomagania operatora CEMOS AUTOMATIC. Oprogramowanie steruje pracą zgodnie z określonymi wartościami zadanymi i już po krótkim czasie znajduje optymalne ustawienie systemów roboczych. Optymalne ustawienie uwzględnia zmieniające się warunki pracy w ciągu dnia, jest nieustannie sprawdzane z dokładnością co do sekundy i stale korygowane. Podczas targów maszyn rolniczych Agritechnica model LEXION 700 wyposażony w czyszczenie 4D i automatyczną kontrolę przepływu materiału zdobył wyróżnienie „Maszyna Roku 2016”. 
 


Tagi:
źródło: