| Autor: redakcja3

CLAAS inwestuje w maszyny zielonkowe

W południowej części Niemiec, gdzie znajduje się największy obszar użytków zielonych Europy, firma CLAAS składająca się 550 pracowników stworzyła szerokie portfolio maszyn do zbioru zielonki. Od roku 2012 przedsiębiorstwo zainwestowało 20 milionów Euro w rozwój i modernizację produkcji.

CLAAS inwestuje w maszyny zielonkowe

Nowa belka tnąca produkowana w CLAAS SAULGAU

Belka tnąca jest sercem kosiarek DISCO z Bad Saulgau. Rozbudowa hali montażowej umożliwiła produkcję tego kluczowego elementu maszyny w naszym zakładzie. Pracownicy przeszli przez specjalny program szkoleniowy, aby spełnić wysokie wymagania jakościowe a cały proces montażu jest monitorowany i zapisywany. Systemu komputerowy nadzoruje wszystkie szczegóły dotyczące belki tnącej takie jak: moment dokręcenia śrub czy ilość oleju wlewana do listwy. Każda jednostka jest sprawdzana pod kątem szczelności i dokładności wykonania. Celem nowej belki tnącej MAX CUT jest polepszenie funkcjonowania i jakości.

Nowe centrum rozwoju o najwyższej jakości

„Hala nr 9” wybudowana przez firmę CLAAS jest najnowszą inwestycją firmy i jednym z najnowocześniejszych centrów rozwoju dla maszyn rolniczych na całym świecie. Wszystkie obszary od wstępnego rozwoju, tworzenia prototypów, dokumentacji technicznej po testy gotowych maszyn znajdują się w jednym miejscu. Główną zaletą takiego rozwiązania jest skrócenie cykli rozwoju a jednocześnie umocnienie pozycji na rynku. Nowoczesne serwo-hydrauliczne systemy testowe pozwalają na symulację obciążeń na jakie są narażone maszyny na polu. Procesy są powtarzane do miliona razy. W połączeniu z intensywnymi testami polowymi pozwala to na dynamiczny rozwój naszych maszyn, i szybką reakcje na uzyskane efekty.

Centrum edukacji dla młodej kadry

Jednym z czynników zapewniających sukces fabryki w Bad Saulgau jest dobrze wyszkolony personel. W 2012 roku zostało utworzone nowe Centrum Edukacji Technicznej, gdzie uczestnicy szkolą się do wymagających działań we wszystkich obszarach firmy. Najnowsza technologia, w pełni wyposażone sale szkoleniowe, najnowocześniejszy sprzęt komputerowy i dostęp do automatycznego magazynu części są do dyspozycji stażystów. Fakt, że pełne szkolenia odbywają się w fabryce, identyfikują uczestników od początku z przedsiębiorstwem co odnosi się do produktów. Stażyści uczą się wczesnych procesów przemysłowych i są w stanie niezależnie i odpowiedzialnie wykonać skomplikowane zadania projekty.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!