| Autor: mikolaj

Dwa nowe modele zgniatacza ziaren CLAAS Corn Cracker oferują maksymalną elastyczność

Firma CLAAS dalej rozwija istniejącą koncepcję MULTI CROP CRACKER wraz z dwoma nowymi modelami, które zostaną zaprezentowane na targach Agritechnica 2015, MCC MAX oraz MCC SHREDLAGE. Oba modele zgniataczy ziaren wyróżniają się specjalistycznymi profilami wałków, które pozwalają na zintensyfikowanie kondycjonowania kiszonki o średniej i dłuższej długości, nawet do 30 mm.

Dwa nowe modele zgniatacza ziaren CLAAS Corn Cracker oferują maksymalną elastyczność

CLAAS Corn Cracker

Systemy są szczególnie przydatne dla firm usługowych, pozwalając im być jeszcze bardziej elastycznym względem zwiększających się wymagań dotyczących kondycjonowania kiszonki z kukurydzy oraz trendu zwiększającego długość cięcia dla kiszonki z przeznaczeniem na paszę dla krów mlecznych.
 
Nowe systemy zgniataczy ziaren integrują się z istniejącą koncepcją CLAAS MULTI CROP CRACKER, która jest elastyczna względem różnych typów profili wałków. Standard, łatwy dostęp demontażowy zgniatacza pozwala na szybką zmianę wałków w zależności od wymaganego stopnia kondycjonowania. Istnieje również montaż fabryczny MULTI CROP CRACKER.
 
Standardowy system zgniatacza ziarna MCC z profilem o kształcie piłokształtnym występuje w rozmiarach M oraz L, co udowodniło efektywność przez wiele lat i będzie zawsze integralną częścią koncepcji systemu. Jest praktycznie wystarczający dla krótkiej sieczki od 3,5 do 12 mm, co jest głównie używane dla roślin przeznaczonych na biogaz, ale także jako pasza dla krów mlecznych oraz do skarmiania byków.
 
Wysoka jakość kondycjonowania dla długiej sieczki

Nowy system zgniatacza ziarna CLAAS MCC MAX oferuje jeszcze większą elastyczność w odpowiedzi na zapotrzebowanie dotyczące dłuższej sieczki. Wałki zgniatacza ziaren MCC MAX zostały zaprojektowane w celu kondycjonowania kukurydzy o długości między 7,0 a 22,0 mm, które są najpopularniejszymi wymiarami cięcia. Wałki posiadają profil piłokształtny oraz 30 segmentowych pierścieni. Pozycja oraz specjalna geometria pierścieniowa segmentów oznacza nie tylko, że materiał jest poddawany siłom tarcia, ale również siłom tnącym oraz rozrywającym. To pozwala zintensyfikować kondycjonowanie ziaren tak samo dobrze jak rozdrabniać łodygi roślin.

Istotną zaletą intensywnego kondycjonowania jest to, że zamiast najczęstszej długości sieczki ok. 5,0 mm na biogaz, dłuższa sieczka 7,0 mm może być również używana do produkcji biogazu. Dlatego, że wysoki stopień kondycjonowania pozwala bakterii na rozpoczęcie procesu fermentacji na zwiększonej powierzchni.
 


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!